fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaGospodarkaFatalne skutki szybkiego wzrostu płacy minimalnej

Fatalne skutki szybkiego wzrostu płacy minimalnej

Bardzo szybko rosnąca w ostatnich latach płaca minimalna będzie miała coraz większy negatywny wpływ zarówno na przedsiębiorców, jak i pracowników – wynika z analizy Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Rada Ministrów podwyższyła w rozporządzeniu płacę minimalną od stycznia 2024 r. do 4242 zł brutto, a od lipca – do 4300 zł. Oznacza to, że w latach 2022-2024 płaca minimalna nominalnie wzrośnie o prawie 43 proc. (przy prognozowanym wzroście przeciętnego wynagrodzenia o niecałe 23 proc. w tym samym okresie). Dla porównania – w latach 2010-2015 wzrost płacy minimalnej wyniósł 33 proc. (choć przy niższej inflacji).

Spłaszczenie wynagrodzeń

Takie podwyżki najniższej płacy prowadzą do spłaszczenia struktury wynagrodzeń. W latach 2017-2018 minimalne wynagrodzenie zarabiało 14,8 proc. pracujących w Polsce, a w przyszłym roku będzie to już prawie 26,8 proc. zatrudnionych.

Z komunikatu FOR wynika, że „tracą na tym zarabiający nieco lepiej – posiadający kwalifikacje wyższe niż podstawowe, których zarobki zostają zrównane z wynagrodzeniem otrzymywanym przez pracowników bez żadnych kwalifikacji. Spłaszczanie wynagrodzeń zmniejsza też zachęty do rozwoju i zwiększania produktywności”.

Uderzenie w firmy

Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej prognozowany koszt podniesienia płacy minimalnej dla pracodawców wyniesie ponad 35 mld zł. To oczywiście przełoży się na wyższe ceny towarów i usług, za które zapłacą wszyscy konsumenci. Co więcej, rosnące koszty utrzymania najniżej wykwalifikowanych pracowników oznaczają mniejsze możliwości poszukiwania pracowników lepiej wykwalifikowanych.

Cios w najbiedniejszych

Ponadto zdaniem analityków FOR „zbyt wysoka płaca minimalna uderza w najbiedniejszych i najmniej wykwalifikowanych. Ostatecznie to ich praca może okazać się niewarta ustawowo ustalonej ceny. Zbyt wysoka płaca minimalna może tworzyć zachęty do wzmożenia automatyzacji i ograniczenia liczby etatów. Zgodnie z teorią mikroekonomii wprowadzanie ceny minimalnej powyżej ceny rynkowej prowadzi do nadwyżki podaży nad popytem. W przypadku pracy oznacza to, że za odpowiednio dużą stawkę będzie bardzo wielu chętnych do pracy, jednak niekoniecznie znajdą się chętni na oferowane przez nich usługi”. Efektem może być wzrost  bezrobocia.

Źródło: FOR

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

Europejskie firmy w czasie pandemii

W 2021 roku w państwach Unii Europejskiej założono znacznie więcej firm niż zamknięto. Polska, niestety, jest krajem zaniżającym ten wynik.
< 1 MIN CZYTANIA

Pracodawcy i pracownicy nie chcą nowych euroregulacji!

Projekt unijnej dyrektywy o pracy platformowej budzi wśród pracodawców zastrzeżenia związane m.in. z dużą ingerencją w prowadzenie działalności gospodarczej.
1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

Droższe paliwo do starszych aut

Unia Europejska zdecydowała, że paliwa muszą mieć więcej biokomponentów. Oznacza to, że kierowcy starszych samochodów będą musieli tankować droższą benzynę.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA