fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajFatalny rok dla producentów piwa

Fatalny rok dla producentów piwa

Polska branża piwowarska przechodzi wyraźny kryzys i alarmuje, że miniony rok był dla producentów piwa najgorszym w ciągu ostatnich lat.

Rynek piwa w Polsce systematycznie się kurczy, a w 2023 roku sprzedaż piwa w naszym kraju spadła aż o 6,9 proc. – wynika z najnowszego badania NielsenIQ. W liczbach bezwzględnych Polacy kupili aż o 400 milionów półlitrowych butelek i puszek piwa mniej niż w 2022 roku.

Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce – Browary Polskie wskazuje, że spadek sprzedaży odnotowano niemal w każdym segmencie rynku, a najmocniej wyhamowały najdroższe piwa z segmentu top i ultra premium, ale też te najtańsze z segmentu economy. Według branży jest to skutek inflacji i rosnących kosztów życia, przez co Polacy rezygnują z niektórych wydatków.

W ubiegłorocznych wynikach trudno znaleźć optymistyczne dane. Rynek skurczył się o kolejne 2 miliony hektolitrów, a przecież nie był to pierwszy rok, w którym sprzedaż spadła. Rynek spada od 2019 roku, przy czym zeszłoroczny spadek był szczególnie głęboki. Od kilku sezonów piwo jest pod presją rosnących kosztów produkcji i akcyzy, a konsumenci są bardzo wrażliwi na wzrost jego ceny

– powiedział Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie.

Nadzieją dla branży są natomiast piwa bezalkoholowe, które w 2023 roku wykazały się względną stabilnością sprzedaży, ponieważ spadek wyniósł tylko 400 tys. litrów, a udział piw zero w całej kategorii wzrósł z 6,3 do 6,5 proc.

Aktualnie Polska jest trzecim największym producentem piwa w Unii Europejskiej, a cała branża jest bardzo ważną gałęzią naszej gospodarki. Branża piwowarska ma nadzieję na poprawę sytuacji i liczy na to, że prawodawcy przynajmniej nie będą przeszkadzać w odbudowie jej potencjału, a także powstrzymają kolejne podwyżki akcyzy. Dużym wyzwaniem będzie też wdrożenie systemu kaucyjnego.

Źródło: Browary Polskie
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA