Nerwowa reakcja na nowy wariant COVID-19 części lekarzy oraz KE wydaje się być przedwczesna i tylko buduje histeryczne nastroje. Anthony Fauci, doradca ds. zdrowia Białego Domu w kilku wywiadach udzielonych w weekend uspokaja, że niewiele jeszcze wiadomo o nowym wariancie koronawirusa oznaczonym literą Omicron. Ten wielki zwolennik szczepień twierdzi dziś, że rządowe programy, w tym lockdowny, mogą się na nic nie zdać i być może powinniśmy nauczyć się żyć z epidemią.

Alexandra_Koch/Pixabay

W wywiadzie dla ABC News Fauci stwierdził, że USA muszą oczywiście zrobić „wszystko”, by ograniczyć przypadki zachorowań, ale „za wcześnie jest, by powiedzieć, czy potrzebujemy nowych blokad lub restrykcji szczepionkowych”.
Omicron został uznany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za „wariant niepokoju”. Wywołał panikę wśród niektórych światowych przywódców – szczególnie europejskich – doprowadzając do zakazu podróżowania do i z Afryki Południowej. Nie wiadomo jeszcze, czy tak naprawdę jest bardziej zakaźny i czy może prowadzić do poważniejszego przebiegu choroby – by to stwierdzić potrzeba więcej danych na jego temat i badań.

Doktor Angelique Coetzee, szefowa South African Medical Association i komitetu ds. szczepionek, informuje, że pacjenci w RPA, gdzie wariant został wykryty, mieli „bardzo, bardzo łagodne objawy. Nie zgłaszali utraty węchu ani smaku (…), a nowy wariant nie spowodował znacznego spadku poziomu tlenu”. Według Coetzee chorych można leczyć zachowawczo w domu.
Pacjentami byli tam głównie mężczyźni przed czterdziestką – połowa z nich w pełni zaszczepionych.

Kiedy przyjdzie nam żyć z wirusem?

Fauci powątpiewa, by różne kampanie zainicjowane przez rząd federalny lub innych światowych przywódców całkowicie wyeliminowały wirusa.

„Słyszeliśmy, jak ludzie słusznie sugerują, że należy znaleźć miernik zagrożenia społecznego, pozwalający żyć z COVID-19. […] W historii ludzkości zwalczyliśmy do końca tylko jedną infekcję – ospę. Nie sądzę, że uda nam się wyeliminować COVID-19 – powiedział w wywiadzie dla CBS News”.

Goldman Sachs zaleca spokój

Również bank inwestycyjny Goldman Sachs uspokaja: obawy dotyczące wariantu COVID-19 Omicron są prawdopodobnie bezpodstawne. „Ta mutacja prawdopodobnie nie będzie bardziej złośliwa, a istniejące szczepionki najprawdopodobniej nadal będą skuteczne w zapobieganiu hospitalizacjom i zgonom” – przekazał mediom bank. Inwestorom rekomenduje zachowanie spokoju. W opinii bankowców nowy wariant nie powinien być wystarczającym powodem do wprowadzenia większych zmian w ich portfolio inwestycyjnym.

Poprzedni artykułMagazyn FPG – #11/2021
Następny artykułGlobalni giganci technologiczni muszą otworzyć biura w Rosji