fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatFauci oraz Goldman Sachs o falstarcie paniki spowodowanej Omicronem

Fauci oraz Goldman Sachs o falstarcie paniki spowodowanej Omicronem

Nerwowa reakcja na nowy wariant COVID-19 części lekarzy oraz KE wydaje się być przedwczesna i tylko buduje histeryczne nastroje. Anthony Fauci, doradca ds. zdrowia Białego Domu w kilku wywiadach udzielonych w weekend uspokaja, że niewiele jeszcze wiadomo o nowym wariancie koronawirusa oznaczonym literą Omicron. Ten wielki zwolennik szczepień twierdzi dziś, że rządowe programy, w tym lockdowny, mogą się na nic nie zdać i być może powinniśmy nauczyć się żyć z epidemią.

W wywiadzie dla ABC News Fauci stwierdził, że USA muszą oczywiście zrobić „wszystko”, by ograniczyć przypadki zachorowań, ale „za wcześnie jest, by powiedzieć, czy potrzebujemy nowych blokad lub restrykcji szczepionkowych”.
Omicron został uznany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za „wariant niepokoju”. Wywołał panikę wśród niektórych światowych przywódców – szczególnie europejskich – doprowadzając do zakazu podróżowania do i z Afryki Południowej. Nie wiadomo jeszcze, czy tak naprawdę jest bardziej zakaźny i czy może prowadzić do poważniejszego przebiegu choroby – by to stwierdzić potrzeba więcej danych na jego temat i badań.

Doktor Angelique Coetzee, szefowa South African Medical Association i komitetu ds. szczepionek, informuje, że pacjenci w RPA, gdzie wariant został wykryty, mieli „bardzo, bardzo łagodne objawy. Nie zgłaszali utraty węchu ani smaku (…), a nowy wariant nie spowodował znacznego spadku poziomu tlenu”. Według Coetzee chorych można leczyć zachowawczo w domu.
Pacjentami byli tam głównie mężczyźni przed czterdziestką – połowa z nich w pełni zaszczepionych.

Kiedy przyjdzie nam żyć z wirusem?

Fauci powątpiewa, by różne kampanie zainicjowane przez rząd federalny lub innych światowych przywódców całkowicie wyeliminowały wirusa.

„Słyszeliśmy, jak ludzie słusznie sugerują, że należy znaleźć miernik zagrożenia społecznego, pozwalający żyć z COVID-19. […] W historii ludzkości zwalczyliśmy do końca tylko jedną infekcję – ospę. Nie sądzę, że uda nam się wyeliminować COVID-19 – powiedział w wywiadzie dla CBS News”.

Goldman Sachs zaleca spokój

Również bank inwestycyjny Goldman Sachs uspokaja: obawy dotyczące wariantu COVID-19 Omicron są prawdopodobnie bezpodstawne. „Ta mutacja prawdopodobnie nie będzie bardziej złośliwa, a istniejące szczepionki najprawdopodobniej nadal będą skuteczne w zapobieganiu hospitalizacjom i zgonom” – przekazał mediom bank. Inwestorom rekomenduje zachowanie spokoju. W opinii bankowców nowy wariant nie powinien być wystarczającym powodem do wprowadzenia większych zmian w ich portfolio inwestycyjnym.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA