fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesFENG i SMART – nowe pieniądze dla przedsiębiorców

FENG i SMART – nowe pieniądze dla przedsiębiorców

Mali i średni przedsiębiorcy mogą już występować o wsparcie badań i innowacji w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027 (FENG). Wnioski o dofinansowanie należy składać obecnie przede wszystkim w ramach tak zwanej Ścieżki SMART. Dofinansowywane będą produkty i procesy służące innowacyjnym zmianom w firmach.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ma do rozdysponowania z funduszu FENG blisko 4,5 mld złotych, więc pieniędzy dla MŚP raczej nie zabraknie. Przedsiębiorcy będą mogli je przeznaczyć na rozwój badań służących innowacyjnym zmianom w ich firmach. Konkurs postawił sobie bowiem za cel wzmocnienie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw – poprzez realizację prac B+R oraz praktyczne wdrożenie innowacji. Również wszelkich działań w firmach skupiających się m.in. na gospodarce niskoemisyjnej, zmianach klimatu oraz gospodarce o obiegu zamkniętym, na czym szczególnie zależy Komisji Europejskiej.

SMART dla małych i dużych

Tak zwana Ścieżka SMART zaadresowana została nie tylko do sektora MŚP, ale także do dużych przedsiębiorstw oraz konsorcjów naukowo-przemysłowych (organizacje i instytuty badawcze, organizacje pozarządowe, uczelnie i inne podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki).

Pierwszy nabór konkursowy zorganizowany przez PARP ma jednak trafiać jednak do mikro, małych i średnich firm. Ścieżka SMART pozwoli na przekazanie im środków na nowe projekty wysokości 10,67 mld złotych, z czego PARP rozdysponuje 6,67 mld złotych.

– W ramach pierwszego naboru, który kończy się 12 kwietnia tego roku, do mikro, małych i średnich firm działających na terenie Polski trafi miliard euro. Z tych pieniędzy skorzystają przedsiębiorcy, którzy złożą wnioski obejmujące minimum jeden obligatoryjny moduł B+R lub wdrożenie innowacji – zapowiedział w agencji Newseria Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Modułowa formuła wsparcia

Przedsiębiorca z sektora MŚP może wybrać jeden z dwóch modułów obowiązkowych (prace badawczo-rozwojowe lub wdrożenie innowacji) oraz dowolną liczbę modułów fakultatywnych, których ma do wyboru pięć: cyfryzacja, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizacja, rozwój kompetencji i infrastruktura B+R.

– Są to moduły, w ramach których przedsiębiorca będzie mógł zrealizować swój pomysł biznesowy i rozwijać swoją firmę tak, jak tego potrzebuje – mówi Dariusz Budrowski.

W pierwszym module obligatoryjnym B+R wnioskodawca może uzyskać finansowanie na wszystkie elementy procesu badawczego – na badania przemysłowe, prace rozwojowe (w tym stworzenie prototypu oraz testowanie go) oraz na zaangażowanie przyszłych użytkowników. Chcąc uzyskać dofinansowanie, musi przynajmniej zaplanować prace rozwojowe.

W ramach drugiego modułu obligatoryjnego już na etapie wdrożenia innowacji przedsiębiorca może pozyskać pieniądze na wdrożenie w swojej firmie wyników prac badawczo rozwojowych. Te prace powinny w praktyczny sposób przełożyć się na innowacje w zakresie nowych produktów lub nowych procesów w firmie (wprowadzanych co najmniej na poziomie krajowym). Finansowane mogą być m.in.: zakup lub leasing gruntów oraz nieruchomości zabudowanych, zakup lub leasing środków trwałych innych niż nieruchomości.
Pieniądze ze wsparcia można przeznaczyć też na nabycie robót i materiałów budowlanych czy zakup wartości niematerialnych i prawnych.

Wsparcie zostało zorganizowane tak, by miało charakter kompleksowy. Chodzi też o to, żeby przedsiębiorca mógł sam decydować, co chce stworzyć i jak ma to ostatecznie wyglądać.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA