fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaKrajFestiwal filmowy MDAG „Nie bądź obojętny_a”

Festiwal filmowy MDAG „Nie bądź obojętny_a”

12 maja ruszyła już 20. – jubileuszowa – edycja Millenium Docs Against Gravity; największego polskiego festiwalu filmów dokumentalnych. Hasło tegorocznej edycji MDAG (przesłanie historyka i dziennikarza Mariana Turskiego) brzmi: „Nie bądź obojętny_a”. Wszystkie pokazywane na festiwalu filmy w jakiś sposób do niego nawiązują.

Festiwal filmu dokumentalnego odbędzie się w dniach 12-21 maja w kinach ośmiu polskich miast, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Poznaniu, a później – od 23 maja do 4 czerwca – online. W najważniejszych polskich kinach pozostanie pokazanych ponad 180 filmów, a w programie nie zabraknie też intersujących dyskusji, spotkań z twórcami i oczywiście wspaniałych gości. Hasło tegorocznej edycji MDAG brzmi „Nie bądź obojętny_a” i odwołuje się do słynnych słów historyka i dziennikarza Mariana Turskiego, które stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Według słów samych organizatorów festiwalu te słowa to wyraz wartości, które towarzyszą wydarzeniu od początku jego istnienia – uważności i wrażliwości na otaczających nas ludzi. MDAG, poza promocją nieczęsto pokazywanych w komercyjnych kinach filmów dokumentalnych, stara się też wesprzeć je organizując nagrody dla filmów festiwalowych.

Wyróżnień możliwych do zdobycia jest aż 15. Konkurs główny toczy się o 8 tys. euro i ofertę dystrybucji kinowej zwycięskiego tytułu. W tym roku o tytuł ten walczy 12 produkcji filmowych – tak polskich jak i zagranicznych reżyserów. W ubiegłym roku w konkursie głównym festiwalu zwyciężył film „Lombard” w reżyserii Łukasza Kowalskiego. I rzeczywiście później film opowiadający o Joli i Wieśku próbujących ratować swój upadający biznes w Bytomiu (mieście zwanym „polskim Detroit”) był pokazywany i w kinach studyjnych, i w komercyjnych. Dzieła nominowane do głównej nagrody będą szczególnie często pokazywane w polskich kinach przez dziewięć dni trwania festiwalu.

„Apolonia, Apolonia”

Duńsko-polski dokument wyreżyserowany przez Dunkę Leę Glob opowiada o dorastaniu i egzystencjalnej podróży do umysłu młodej kobiety Apolonii Sokół. Dziewczyna ma obywatelstwo francusko-polskie, jednak mieszka w skandynawskiej, dalekiej kulturowo od jej dwóch „rodzimych” krajów – Danii. W filmie śledzimy 13 lat życia utalentowanej artystki, która próbuje zaistnieć w świecie sztuki, ale przede wszystkim odnaleźć swoje prawdziwe „ja”. Gdy w końcu przeprowadza się do artystycznej stolicy świata Paryża, najpierw próbuje swoich sił w malarstwie, starając się nie zbłądzić i nie przejść na komercyjną stronę świata artystycznego. Film o kobiecości, artyzmie i szukaniu ideałów w galopującym świecie dnia codziennego nominowany jest do trzech nagród na festiwalu MDAG.

„Pustelnik z Treig”

To pierwszy profesjonalnie zrobiony film dokumentalny brytyjskiej reżyserki Lizzie MacKenzie. Film nie powstałby, gdyby nie wysoka wrażliwość artystki, która stworzyła dokument nawiązując kontakt z mężczyzną, który z własnego wyboru zostawił cywilizację i swoje szablonowe dotychczas życie. Pustelnik od 40 lat mieszka nad jeziorem Traig w północnej Szkocji. Bez prądu i bieżącej wody. Bez żadnego kontaktu ze światem. Najbliższa poczta oddalona jest od domu mężczyzny o 27 kilometrów. Reżyserka przez siedem lat kontaktowała się ze Smithem. W końcu ten zgodził się na nakręcenie filmu o sobie samym, a liczne spotkania zaowocowały przyjaźnią, którą widać na ekranie.

„Całe to piękno i krew”

Film „Całe to piękno i krew” cieszy się większą rozpoznawalnością niż reszta festiwalowych produkcji. Ten bowiem uzyskał nominację do nagrody oscarowej za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny, a także otrzymał Złotego Lwa w Wenecji. Film opowiada historię amerykańskiej fotografki, buntowniczki i aktywistki Nancy Goldin. Ta w swoich pracach często poruszała tematy seksualności, LGBT czy amerykańskiego kryzysu HIV lat 90. XX w. Film skupia się także na jej walce z rodziną Sacklerów, która produkując na wielką skalę leki opioidowe przyczyniła się do śmierci milionów osób – w tym siostry Goldin Barbary.

Barbara Hofman
Barbara Hofman
Studentka dziennikarstwa, a w bliskiej przyszłości lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Pasjonatka tenisa, amatorka żeglarstwa, entuzjastka dobrego kina i dobrej książki. Za cel stawia sobie opanowanie do perfekcji przynajmniej pięciu języków Starego Kontynentu (najchętniej angielski, hiszpański, włoski, francuski i portugalski). Lubi śledzić działalność wielkich domów aukcyjnych, a przy wszelakiej sposobności do nich wchodzi i na krótką chwilę zawiesza wzrok na dziełach szczególnie twórców międzywojennych – Amadea Modiglianiego czy Mojżesza Kislinga.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czym festiwal Millenium filmów dokumentalnych zaskoczy nas w tym roku?

Millenium Docs Against Gravity to największy festiwal filmowy w Polsce. W tym roku wraz z twórcami i bohaterami poszczególnych dokumentów obchodzimy jego 21. edycję. Festiwal trwa od 10 do 19 maja. Hasło tegorocznej edycji to „W relacji ze światem”. Tak uniwersalny temat pozwala na pokazanie szerokiego wachlarzu filmów dokumentalnych.
3 MIN CZYTANIA

Iga Świątek kroczy od rekordu do rekordu. Czas na kolejne – w Wielkim Szlemie

W miniony weekend Iga Świątek sięgnęła po swój 20. tytuł WTA. W finale turnieju w Madrycie pokonała wiceliderkę rankingu Arynę Sabalenkę. Na tę chwilę Polka wydaje się nie do zatrzymania. Pytanie, czy to wystarczy do triumfu w wielkoszlemowych turniejach w tym roku. Najbliższy, czyli Roland Garros, rozpoczyna się już 26 maja…
4 MIN CZYTANIA

„Challengers” i tenisowe szaleństwo na całym globie

Do kin wszedł nowy, uważany za przebój tego roku, film „Challengers”. Obsadzona w roli głównej Zendaya promowała produkcję od marca, paradując w tenisowych strojach. To właśnie ta dyscyplina jest głównym tematem filmu. Czy opowieść o rakietach i piłkach jest na tyle dobra, aby tenis utrzymał się w mainstreamie?
4 MIN CZYTANIA