fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajFestiwal filmowy MDAG „Nie bądź obojętny_a”

Festiwal filmowy MDAG „Nie bądź obojętny_a”

12 maja ruszyła już 20. – jubileuszowa – edycja Millenium Docs Against Gravity; największego polskiego festiwalu filmów dokumentalnych. Hasło tegorocznej edycji MDAG (przesłanie historyka i dziennikarza Mariana Turskiego) brzmi: „Nie bądź obojętny_a”. Wszystkie pokazywane na festiwalu filmy w jakiś sposób do niego nawiązują.

Festiwal filmu dokumentalnego odbędzie się w dniach 12-21 maja w kinach ośmiu polskich miast, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Poznaniu, a później – od 23 maja do 4 czerwca – online. W najważniejszych polskich kinach pozostanie pokazanych ponad 180 filmów, a w programie nie zabraknie też intersujących dyskusji, spotkań z twórcami i oczywiście wspaniałych gości. Hasło tegorocznej edycji MDAG brzmi „Nie bądź obojętny_a” i odwołuje się do słynnych słów historyka i dziennikarza Mariana Turskiego, które stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Według słów samych organizatorów festiwalu te słowa to wyraz wartości, które towarzyszą wydarzeniu od początku jego istnienia – uważności i wrażliwości na otaczających nas ludzi. MDAG, poza promocją nieczęsto pokazywanych w komercyjnych kinach filmów dokumentalnych, stara się też wesprzeć je organizując nagrody dla filmów festiwalowych.

Wyróżnień możliwych do zdobycia jest aż 15. Konkurs główny toczy się o 8 tys. euro i ofertę dystrybucji kinowej zwycięskiego tytułu. W tym roku o tytuł ten walczy 12 produkcji filmowych – tak polskich jak i zagranicznych reżyserów. W ubiegłym roku w konkursie głównym festiwalu zwyciężył film „Lombard” w reżyserii Łukasza Kowalskiego. I rzeczywiście później film opowiadający o Joli i Wieśku próbujących ratować swój upadający biznes w Bytomiu (mieście zwanym „polskim Detroit”) był pokazywany i w kinach studyjnych, i w komercyjnych. Dzieła nominowane do głównej nagrody będą szczególnie często pokazywane w polskich kinach przez dziewięć dni trwania festiwalu.

„Apolonia, Apolonia”

Duńsko-polski dokument wyreżyserowany przez Dunkę Leę Glob opowiada o dorastaniu i egzystencjalnej podróży do umysłu młodej kobiety Apolonii Sokół. Dziewczyna ma obywatelstwo francusko-polskie, jednak mieszka w skandynawskiej, dalekiej kulturowo od jej dwóch „rodzimych” krajów – Danii. W filmie śledzimy 13 lat życia utalentowanej artystki, która próbuje zaistnieć w świecie sztuki, ale przede wszystkim odnaleźć swoje prawdziwe „ja”. Gdy w końcu przeprowadza się do artystycznej stolicy świata Paryża, najpierw próbuje swoich sił w malarstwie, starając się nie zbłądzić i nie przejść na komercyjną stronę świata artystycznego. Film o kobiecości, artyzmie i szukaniu ideałów w galopującym świecie dnia codziennego nominowany jest do trzech nagród na festiwalu MDAG.

„Pustelnik z Treig”

To pierwszy profesjonalnie zrobiony film dokumentalny brytyjskiej reżyserki Lizzie MacKenzie. Film nie powstałby, gdyby nie wysoka wrażliwość artystki, która stworzyła dokument nawiązując kontakt z mężczyzną, który z własnego wyboru zostawił cywilizację i swoje szablonowe dotychczas życie. Pustelnik od 40 lat mieszka nad jeziorem Traig w północnej Szkocji. Bez prądu i bieżącej wody. Bez żadnego kontaktu ze światem. Najbliższa poczta oddalona jest od domu mężczyzny o 27 kilometrów. Reżyserka przez siedem lat kontaktowała się ze Smithem. W końcu ten zgodził się na nakręcenie filmu o sobie samym, a liczne spotkania zaowocowały przyjaźnią, którą widać na ekranie.

„Całe to piękno i krew”

Film „Całe to piękno i krew” cieszy się większą rozpoznawalnością niż reszta festiwalowych produkcji. Ten bowiem uzyskał nominację do nagrody oscarowej za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny, a także otrzymał Złotego Lwa w Wenecji. Film opowiada historię amerykańskiej fotografki, buntowniczki i aktywistki Nancy Goldin. Ta w swoich pracach często poruszała tematy seksualności, LGBT czy amerykańskiego kryzysu HIV lat 90. XX w. Film skupia się także na jej walce z rodziną Sacklerów, która produkując na wielką skalę leki opioidowe przyczyniła się do śmierci milionów osób – w tym siostry Goldin Barbary.

Barbara Hofman
Barbara Hofman
Studentka dziennikarstwa, a w bliskiej przyszłości lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Pasjonatka tenisa, amatorka żeglarstwa, entuzjastka dobrego kina i dobrej książki. Za cel stawia sobie opanowanie do perfekcji przynajmniej pięciu języków Starego Kontynentu (najchętniej angielski, hiszpański, włoski, francuski i portugalski). Lubi śledzić działalność wielkich domów aukcyjnych, a przy wszelakiej sposobności do nich wchodzi i na krótką chwilę zawiesza wzrok na dziełach szczególnie twórców międzywojennych – Amadea Modiglianiego czy Mojżesza Kislinga.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Aconcagua – wejść czy nie wejść?

Aconcagua, mierząca 6960 m n.p.m, przeraża i przytłacza swoimi rozmiarami. I robi to w niezwykle efektowny sposób.
4 MIN CZYTANIA

Ewa Juszkiewicz i jej kobiety bez twarzy

Ewa Juszkiewicz zdobywa międzynarodową sławę od kilku lat. Jej prace poszły pod młotek w znanych domach aukcyjnych, takich jak Sotheby’s czy Christie’s. Najdroższe płótno malarki to „Portrait of a Lady (After Louis Leopold Boilly)” – sprzedane za niemal 7 mln zł. Dla żyjących artystów to fenomen.
3 MIN CZYTANIA

„Informacja zwrotna” podbiła polską widownię

15 listopada na Netflixie swoją premierę miał polski serial „Informacja zwrotna”. Adaptacja powieści Jakuba Żulczyka przerosła najwyższe oczekiwania i już przyciągnęła przed ekrany olbrzymią widownię.
3 MIN CZYTANIA