fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesFikcyjne samozatrudnienie powszechne w Polsce

Fikcyjne samozatrudnienie powszechne w Polsce

Fikcyjne samozatrudnienie to zjawisko, które w Polsce występuje najczęściej w sektorze IT oraz ochrony zdrowia – wynika z analizy opublikowanej w „Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego”.

PIE tłumaczy, że fikcyjne samozatrudnienie pojawia się, gdy „dana osoba ma założoną działalność gospodarczą, a  więc prowadzi firmę, ale faktycznie pracuje tylko dla jednego podmiotu i wykonuje obowiązki charakterystyczne dla umowy o pracę”. Taka osoba świadczy wtedy pracę na podstawie umowy o współpracy (B2B) i rozlicza się z pracodawcą przez faktury, dzięki czemu płacone są niższe podatki i składki niż w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę. Według szacunków PIE aktualnie liczba osób fikcyjnie zatrudnionych oscyluje w Polsce wokół 180 tys.

Najczęściej fikcyjne samozatrudnienie występuje w sektorze IT oraz w opiece zdrowotnej, gdzie liczba fikcyjnie samozatrudnionych sięga ponad 20 proc. wszystkich osób prowadzących własną działalność gospodarczą. PIE podkreśla, że zjawisko to pojawia się dość często w działalności profesjonalnej i naukowej (np. wśród prawników, architektów lub przy badaniach naukowych). W tych sektorach jest po ok. 25 tys. fikcyjnie samozatrudnionych.

PIE zaznacza, że fikcyjne samozatrudnienie jest korzystne finansowo, ale wpływa negatywnie na bezpieczeństwo socjalne pracowników, bo takie osoby nie są objęte prawem pracy, a niższe składki będą skutkować niższymi świadczeniami w przyszłości (szczególnie emerytalnymi).

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA