fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesFikcyjne samozatrudnienie powszechne w Polsce

Fikcyjne samozatrudnienie powszechne w Polsce

Fikcyjne samozatrudnienie to zjawisko, które w Polsce występuje najczęściej w sektorze IT oraz ochrony zdrowia – wynika z analizy opublikowanej w „Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego”.

PIE tłumaczy, że fikcyjne samozatrudnienie pojawia się, gdy „dana osoba ma założoną działalność gospodarczą, a  więc prowadzi firmę, ale faktycznie pracuje tylko dla jednego podmiotu i wykonuje obowiązki charakterystyczne dla umowy o pracę”. Taka osoba świadczy wtedy pracę na podstawie umowy o współpracy (B2B) i rozlicza się z pracodawcą przez faktury, dzięki czemu płacone są niższe podatki i składki niż w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę. Według szacunków PIE aktualnie liczba osób fikcyjnie zatrudnionych oscyluje w Polsce wokół 180 tys.

Najczęściej fikcyjne samozatrudnienie występuje w sektorze IT oraz w opiece zdrowotnej, gdzie liczba fikcyjnie samozatrudnionych sięga ponad 20 proc. wszystkich osób prowadzących własną działalność gospodarczą. PIE podkreśla, że zjawisko to pojawia się dość często w działalności profesjonalnej i naukowej (np. wśród prawników, architektów lub przy badaniach naukowych). W tych sektorach jest po ok. 25 tys. fikcyjnie samozatrudnionych.

PIE zaznacza, że fikcyjne samozatrudnienie jest korzystne finansowo, ale wpływa negatywnie na bezpieczeństwo socjalne pracowników, bo takie osoby nie są objęte prawem pracy, a niższe składki będą skutkować niższymi świadczeniami w przyszłości (szczególnie emerytalnymi).

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA