fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaKrajFilary Przedsiębiorczości dla ministra Budy za ustawę o fundacjach rodzinnych

Filary Przedsiębiorczości dla ministra Budy za ustawę o fundacjach rodzinnych

Podczas gali IV Ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorcy rzecznik MŚP Adam Abramowicz przyznał Filary Przedsiębiorczości. Wyróżnienie za najkorzystniejszą dla sektora zmianę prawa w roku 2022 otrzymał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Filary Przedsiębiorczości to nagroda dla osób, które najbardziej przysłużyły się środowisku polskich przedsiębiorców. Minister Waldemar Buda otrzymał ją za 2022 rok, a konkretnie za skuteczne doprowadzenie do uchwalenia ustawy o fundacjach rodzinnych.

Trwało, ale się udało

– Wielu polskich przedsiębiorców zaczynało swoją przygodę z biznesem tuż po 1989, 1990 roku. Niektóre firmy istnieją do dziś, ale ich właściciele mają już siwe włosy. Dzieci nie zawsze chcą przejmować te firmy. Potrzebowaliśmy narzędzia, które pozwoliłoby utrzymać tę substancję w ramach rodziny – uzasadnił przyznanie wyróżnienia Adam Abramowicz.

Prace nad tą ustawą trwały bardzo długo. Rozpoczynał je jeszcze minister Jarosław Gowin, kontynuowała minister Jadwiga Emilewicz, zaangażowana też była wiceminister Olga Semeniuk.

– Mnie przypadła rola jej dopracowania, przeprowadzenia procesu legislacyjnego do końca. Zdawałem sobie sprawę, że będzie to jedna z ważniejszych dróg legislacyjnych, jakie przyszło mi prowadzić w ministerstwie, bo jest to ustawa na lata – powiedział minister Waldemar Buda.

Nagroda dla posła oraz Lewiatana

Nagrodę specjalną Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców 2022 otrzymał z kolei poseł Bartłomiej Wróblewski. Adam Abramowicz uzasadnił jej przyznanie tym, że poseł – jako szef sejmowej komisji ds. deregulacji – znacząco przyczynił się do zmiany ustawy o Rzeczniku MŚP.

Filary Przedsiębiorczości przyznano również najaktywniejszym w 2022 roku organizacjom w Radzie Przedsiębiorców. Na pierwszym miejscu znalazła się Konfederacja Lewiatan.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Rynek nieruchomości przed nowymi wyzwaniami

Przed przedsiębiorcami działającymi na rynku mieszkaniowym stoi perspektywa wdrażania nowych instrumentów opartych na sztucznej inteligencji. Tylko umiejętnie wykorzystane AI będzie sprzyjać pozytywnym zmianom na tym rynku.
3 MIN CZYTANIA

Im większa firma, tym elastyczniejsze formy zatrudnienia

GIG ekonomia to dla przedsiębiorców sposób na szybsze pozyskanie talentów, szansa na zwiększenie zdolności do adaptacji w zmiennym otoczeniu rynkowym oraz zdobycie przewag konkurencyjnych. Nowy raport E&Y ujawnia, jak kwestia elastycznego zatrudniania wygląda w Polsce.
2 MIN CZYTANIA