fbpx
wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaKrajFilary Przedsiębiorczości dla ministra Budy za ustawę o fundacjach rodzinnych

Filary Przedsiębiorczości dla ministra Budy za ustawę o fundacjach rodzinnych

Podczas gali IV Ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorcy rzecznik MŚP Adam Abramowicz przyznał Filary Przedsiębiorczości. Wyróżnienie za najkorzystniejszą dla sektora zmianę prawa w roku 2022 otrzymał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Filary Przedsiębiorczości to nagroda dla osób, które najbardziej przysłużyły się środowisku polskich przedsiębiorców. Minister Waldemar Buda otrzymał ją za 2022 rok, a konkretnie za skuteczne doprowadzenie do uchwalenia ustawy o fundacjach rodzinnych.

Trwało, ale się udało

– Wielu polskich przedsiębiorców zaczynało swoją przygodę z biznesem tuż po 1989, 1990 roku. Niektóre firmy istnieją do dziś, ale ich właściciele mają już siwe włosy. Dzieci nie zawsze chcą przejmować te firmy. Potrzebowaliśmy narzędzia, które pozwoliłoby utrzymać tę substancję w ramach rodziny – uzasadnił przyznanie wyróżnienia Adam Abramowicz.

Prace nad tą ustawą trwały bardzo długo. Rozpoczynał je jeszcze minister Jarosław Gowin, kontynuowała minister Jadwiga Emilewicz, zaangażowana też była wiceminister Olga Semeniuk.

– Mnie przypadła rola jej dopracowania, przeprowadzenia procesu legislacyjnego do końca. Zdawałem sobie sprawę, że będzie to jedna z ważniejszych dróg legislacyjnych, jakie przyszło mi prowadzić w ministerstwie, bo jest to ustawa na lata – powiedział minister Waldemar Buda.

Nagroda dla posła oraz Lewiatana

Nagrodę specjalną Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców 2022 otrzymał z kolei poseł Bartłomiej Wróblewski. Adam Abramowicz uzasadnił jej przyznanie tym, że poseł – jako szef sejmowej komisji ds. deregulacji – znacząco przyczynił się do zmiany ustawy o Rzeczniku MŚP.

Filary Przedsiębiorczości przyznano również najaktywniejszym w 2022 roku organizacjom w Radzie Przedsiębiorców. Na pierwszym miejscu znalazła się Konfederacja Lewiatan.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA