fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatFinalne testy statku kosmicznego Muska. Start możliwy w najbliższych tygodniach

Finalne testy statku kosmicznego Muska. Start możliwy w najbliższych tygodniach

SpaceX Elona Muska przeprowadził kluczowy test swojego nowego, ogromnego systemu rakietowego Starship, który ma ma być najpotężniejszy w historii i otworzyć nowe możliwości podróży kosmicznych.

Inżynierowie Muska przeprowadzili tak zwany „pożar statyczny”, zapalając jednocześnie 31 z 33 silników u podstawy dolnego segmentu pojazdu. Pierwszy lot statku kosmicznego może się odbyć w nadchodzących tygodniach, jeżeli SpaceX będzie zadowolony z wyniku testu.

Musk wiąże duże nadzieje z tym statkiem. Przedsiębiorca chce go wykorzystać do wysyłania satelitów i ludzi na orbitę Ziemi i poza nią. NASA już zleciła SpaceX opracowanie wersji, która może odegrać rolę w jej programie Artemis, którego celem jest ponowne – po dziesięcioleciach – wysłanie astronautów na Księżyc.

Sam Musk koncentruje się na Marsie. Od dawna ma ambicję dostać się na Czerwoną Planetę, założyć tam osady i, jak to określa, uczynić z ludzi „gatunek wieloplanetarny”. Mówi także o podróżach z punktu do punktu – przewozach pasażerów z jednego końca świata na drugi w bardzo krótkim czasie.

Jeśli Starship wystartuje zmieni zasady gry; nie tylko ze względu na masę, którą będzie w stanie unieść w kosmos. Koncepcja statku została zaprojektowana tak, aby był on w pełni wielokrotnego użytku, a obie części – superciężki dopalacz i statek na szczycie – wracały na Ziemię, by wylecieć w przestrzeń kosmiczną ponownie.

Oznacza to, że może działać podobnie jak samolot pasażerski, dlatego długoterminowe oszczędności, w porównaniu z konwencjonalnymi rakietami jednorazowego użytku, byłyby ogromne.

BBC, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA