fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaFinanseFinansowanie dla małych i średnich firm ze środków unijnych

Finansowanie dla małych i średnich firm ze środków unijnych

Nadal są pieniądze z programów unijnych na różne formy wsparcia mniejszych przedsiębiorców. Publikowaliśmy systematycznie na naszym portalu źródła, z których można zaczerpnąć pieniądze. Dziś przedstawiamy je w formie zbiorczej.

Biznesmax to bezpłatna gwarancja spłaty kredytu udzielana w ramach Funduszu Gwarancyjnego przy BGK. Daje możliwość wsparcia innowacyjnych przedsiębiorstw. Środki pochodzą z unijnego programu Inteligentny Rozwój. Biznesmax służy zabezpieczeniu kredytów na rozwój działalności gospodarczej tak potrzebnych małym i średniej wielkości firmom. Szczególnie pożądane są projekty przynoszące tzw. efekty ekologiczne a także te, które rozwijają się z praktycznym wsparciem ze strony prac badawczo-rozwojowych. Gwarancja ta ma formę dopłaty do oprocentowania kredytu przyjmując postać refundacji części lub całości odsetek. Jej maksymalna wysokość może opiewać na 2,5 mln euro i obejmuje aż 80 proc. kwoty kredytu. Zabezpieczeniem jest tu jedynie weksel in blanco, nie ma żadnej prowizji. Więcej informacji znajdziesz tu: https://www.bgk.pl/male-i-srednie-przedsiebiorstwa/zabezpieczenie-finansowania/gwarancja-biznesmax-z-dotacja/.

Wyjść poza Polskę

Konkursowy program Internacjonalizacja MŚP w ramach inicjatywy „Polska Wschodnia” ma za zadanie wsparcie działalności firm poza granicami Polski. Trwa już od października tego roku, a jego zakończenie planowane jest na 22 grudnia tego roku.

Pieniądze pochodzą z różnych funduszy europejskich, nie służą jednak dopłatom do towarów czy transportu. Można nimi sfinansować udział w zagranicznych targach, a także zakup środków trwałych związanych z wyjściem z działalnością poza granice Polski. W budżecie programu zarezerwowano na ten cel 50 mln złotych. Na jeden projekt można dostać nawet 550 tys. zł – o ile inwestuje się w Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Szwajcarii i nawet  800 tys. zł – jeżeli chce się wyjść poza Europę. Refinansowane jest 85 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.

Granty na Eurogranty

Konkurs  Granty na Eurogranty w ramach programu Inteligentny Rozwój potrwa jeszcze do 27 stycznia 2022 roku. Otwiera on drogę do pozyskania grantu z programów Komisji Europejskiej Horyzont 2020, COSME, Kreatywna Europa oraz LIFE. Dla Polski zarezerwowano pięć milionów złotych a pojedyncze wsparcie może wynieść nawet do 280 tys. złotych. Co istotne, nie jest wymagany wkład własny. O tym konkursie pisaliśmy ostatnio obszerniej tu: https://fpg24.pl/granty-na-eurogranty-sa-jeszcze-pieniadze-na-wsparcie-msp/.

Doradztwo przy innowacjach

Przedsiębiorcy, którzy dotąd nie korzystali z pieniędzy unijnych, mają dodatkową możliwość pozyskania dotacji na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań. Służy temu specjalny instrument pod nazwą STEP. Pieniądze na wdrożenie innowacji pochodzą przede wszystkim z unijnego programu Inteligentny Rozwój (POIR) i można z ich pomocą opłacić usługi doradcze i wdrożeniowe. Programem zawiaduje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Jak skorzystać z tej formy pomocy? Chcąc uzyskać pomoc eksperta lub tzw. coacha innowacji, wystarczy wypełnić krótki formularz. Należy z grubsza opisać swój pomysł na wdrożenie biznesu. Jeśli będzie on zgodny z ogólnymi założeniami programu POIR, już po kilku dniach zadzwoni do wnioskującego branżowy specjalista, który podda pomysł analizie pokazując, gdzie można go poprawić, by uzyskać unijne wsparcie – niekoniecznie z tego samego programu.

Co wówczas jednak, jeśli ktoś nie ma oryginalnego pomysłu na biznes? Tak zwany „innovation coach”, czyli trener innowacji podpowie, jak można stworzyć taki pomysł, podpierając się najnowszymi wynikami badań i analiz rynku oraz pracami naukowymi. Przyjrzy się branży i środowisku w którym działa firma, biorąc też pod uwagę jej rynkowe doświadczenie. Następnie zbada potencjał firmy versus jej możliwości i zasoby, ukierunkowując na jakiś pomysł.

Z pieniędzy unijnych naprawdę warto korzystać. Tym bardziej, że nie są one nam „darowane”, tylko po prostu się należą  – Polska jest ważnym członkiem Unii Europejskiej regularnie płacącym składki i uczestniczącym w różnych jej inicjatywach. Więcej informacji o POIR znajdziesz tu: https://www.poir.gov.pl/strony/o-programie/pierwszy-krok-do-twojej-innowacji/.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Uwaga! Nadchodzi cyfrowa demencja

Rozdawanie szkołom laptopów to nie tylko marnotrawienie pieniędzy publicznych – to konkretna szkoda wyrządzana dzieciom. Neurobiolog Manfred Spitzer dowodzi, że cyfryzacja szkół do niczego dobrego nie prowadzi.
4 MIN CZYTANIA