fbpx
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseFinansowanie firm – nowe atrakcyjne pożyczki dla MŚP

Finansowanie firm – nowe atrakcyjne pożyczki dla MŚP

Cyklicznie opisujemy programy dotacji i pożyczek dla przedsiębiorców, gdy ich przybywa lub gdy już funkcjonujące zaczynają działać na zmienionych warunkach. Dziś trzy różne formy pomocy dla MŚP. Pierwsza jest udzielana w ramach zmodyfikowanego programu Polska Wschodnia, druga – w postaci lokalnie udzielanych pożyczek dla firm na rozwój nowych miejsc pracy oraz trzecia – w postaci preferencyjnego finansowania przedsiębiorców, bez wymogu zabezpieczeń kredytu, ale za to z gwarancjami jednego z programów unijnych.

Program Polska Wschodnia został wzbogacony o nowe elementy i sposoby wspierania zarówno bieżącej działalności, jak i inwestowania w rozwój firm. Nowością programu jest poszerzony cel możliwego dofinansowania: do gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ), automatyzacji i robotyzacji w małych i średnich przedsiębiorstwach, a także do rozwoju turystyki regionalnej.

Krótko o programie Polska Wschodnia

Wsparcie firm w ramach programu Polska Wschodnia kierowane jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność lub zamierzających dopiero zacząć prowadzić działalność na terenie Polski Wschodniej, a także tzw. ośrodków innowacji (m.in. parków naukowo-technologicznych, parków naukowych, parków technologicznych, inkubatorów technologicznych) – jako tzw. animatorów Platform startowych dla start-upów.

Finansowanie z programu może mieć formę zarówno grantów, jak i dotacji oraz pożyczek.

– Będzie to kontynuacja działań i przedsięwzięć z poprzedniej perspektywy unijnego finansowania, ale zamierzamy prowadzić także zupełnie nowe działania – informuje w przekazie do mediów Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Z puli programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) na lata 2021-2027, która ogółem wynosi 2,6 mld euro, na wspieranie rozwoju przedsiębiorczości zaplanowano 500 mln euro (około 2,3 mld złotych).

Na dofinansowanie mogą liczyć także projekty przedsiębiorców nastawione na biznes, na rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej, ochronę bioróżnorodności, rozwój inteligentnych sieci dystrybucji energii, zwiększenie dostępności kolejowej i drogowej oraz na rozwój tzw. zrównoważonej turystyki.

Program Polska Wschodnia działa już na terenie pięciu dawnych województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego oraz – co także zostało wprowadzone niedawno – na obszarze województwa mazowieckiego (bez Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów).

Na zwiększenie konkurencyjności firm

O nowe, preferencyjne pożyczki dla firm na rozwój i tworzenie miejsc pracy przedsiębiorcy mogą starać się w województwie lubelskim. Środki te pochodzą z Funduszu Powierniczego Województwa Lubelskiego, który został w tym celu wyposażony w kwotę 317 mln złotych. Założeniem programu wsparcia dla sektora MŚP jest zwiększanie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw działających lokalnie, ale także na rynku ponadlokalnym oraz tworzenie nowych miejsc pracy sprzyjających rozwojowi firm.

Przedsiębiorca będzie mógł sfinansować pożyczką całość lub tylko część planowanej inwestycji. Maksymalna wysokość pojedynczego finansowania wyniesie 2 mln złotych, z możliwością umorzenia nawet jednej czwartej kapitału pozostającego do spłaty, a także jej dwunastomiesięcznej karencji.

Pożyczki dla mikrofirm – także bez zabezpieczeń

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) i Noviti Finance (litewski alternatywny pozabankowy podmiot finansujący działalność gospodarczą) podpisały umowę gwarancji portfelowej. Do drobnych przedsiębiorców na Litwie, Łotwie i w Polsce trafi blisko 47 mln euro w formie preferencyjnych pożyczek. Innymi słowy: litewscy, łotewscy i polscy drobni przedsiębiorcy będą mogli się finansować ze środków Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) i oraz funduszu Noviti Finance.

Warunkiem otrzymania pożyczki będzie zatrudnianie w firmie do 10 pracowników oraz osiąganie przez nią rocznych przychodów w kwocie do 2 mln euro. Pożyczyć przedsiębiorca będzie mógł do 50 tys. euro. Pieniądze te mogą zostać przeznaczone zarówno na cele inwestycyjne, jak i na potrzeby bieżącej działalności firmy. Co może być dla wielu istotne – dzięki gwarancji EFI nie będzie wymogu zabezpieczenia pożyczki na aktywach firmy. Tworzące fundusz pożyczkowy instytucje wyszły bowiem z założenia, że mikro i mali przedsiębiorcy, działający przecież w stosunkowo niewielkiej skali lub dopiero startujący, nie mogą przedstawić jako zabezpieczenia wysoko wycenianych aktywów, co zazwyczaj oczekiwane jest przez wiele firm kredytujących. W szczególnych sytuacjach przedsiębiorcy będą mogli otrzymać pożyczki praktycznie bez żadnych zabezpieczeń. Każda pożyczka będzie już bowiem zabezpieczona gwarancją EFI, uruchomioną w ramach dużego, unijnego programu InvestEU.

Mikro firmy rozumiane są tu jako organizacje zatrudniające do dziesięciu pracowników. Stanowią one 84,3 proc. wszystkich MŚP działających na Litwie, nieco tylko mniej na Łotwie oraz w Polsce. Wszystkie te kraje charakteryzują się od wielu lat tym, że sektor MŚP ma w nich utrudniony dostęp do kredytu.

Przedstawiciele zarządów EFI i Noviti Finance wyrazili nadzieję, że we wszystkich trzech krajach nowy program pożyczkowy spowoduje wyraźne polepszenie dostępności kredytów dla małych i średnich przedsiębiorców.

– Nowa umowa z Noviti Finance, z udziałem programu InvestEU, będzie wspierać mikroprzedsiębiorstwa, które zmagają się z tradycyjnymi kredytami i stawiają czoła różnym presjom finansowym w dzisiejszych czasach – mówi cytowana w komunikacie prasowym dyrektor naczelna EFI, Marjut Falkstedt.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA