fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaForum inwestycjiFinansowe wsparcie dla samorządów

Finansowe wsparcie dla samorządów

Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym uruchomił nową linię pożyczkową. Miasta średniej wielkości – do 100 tys. mieszkańców – mogą skorzystać z pożyczek w łącznej wysokości 700 mln zł. To środki na inwestycje transportowe, opieki zdrowotnej oraz sportu i rekreacji.

Samorządy nie mogą korzystać z pożyczek bezpośrednio ze środków EBI, a nowa linia z programu MUNICIPAL FACILITY & COVID-19 RESPONSE uzupełnia tę lukę. Pożyczka dla miast dostępna jest w Banku Gospodarstwa Krajowego od drugiej połowy czerwca.

– Kredyty EBI są instrumentem obliczonym na realizację różnych projektów rozwoju obszarów miejskich – od rewitalizacji dzielnic zagrożonych ryzykiem marginalizacji społeczno-gospodarczej i terenów poprzemysłowych po budowę tanich mieszkań i rozbudowę systemów łączności. Rosną również nakłady finansowe na zrównoważony transport, w tym autobusy elektryczne, tramwaje i nowoczesne zajezdnie – mówi wiceprezes EBI Teresa Czerwińska. – Nowa umowa zawarta z naszym wieloletnim partnerem BGK umożliwi polskim miastom średniej wielkości kontynuację przyszłościowych inwestycji w momencie, gdy większy wysiłek finansowy idzie na wzmocnienie zdolności miast do radzenia sobie ze skutkami pandemii – dodaje.

– Samorządy potrzebują środków na inwestycje, szczególnie teraz, gdy tak ważne jest łagodzenie skutków pandemii. Co trzecia złotówka zaangażowania kredytowego naszego banku trafia właśnie do samorządów. Chcemy wzmacniać działania JST w zrównoważonym rozwoju. Nasza umowa z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym ułatwi pozyskanie środków, na przykład na dostosowanie infrastruktury miast do zmian klimatycznych – zaznacza prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

Zaangażowanie BGK w finansowanie gospodarki wyniosło pod koniec ubiegłego roku 46 mld zł. 13 mld zł bank przeznaczył na sektor samorządowy. Gminy inwestują te środki w zrównoważony transport, poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego czy ochronę kultury i przyrody.

Europejski Bank Inwestycyjny od lat udziela mocnego wsparcia finansowego polskim samorządom. W ciągu minionej dekady udzielił bezpośrednich pożyczek o wartości ponad 6 mld euro blisko 40 polskim gminom. Europejski Bank Inwestycyjny sfinansował inwestycje samorządowe w kilku sektorach, takich jak: rewitalizacja miast, zrównoważony transport miejski, dostosowanie i łagodzenie zmiany klimatu, mieszkalnictwo socjalne, edukacja czy kultura. Nowy instrument finansowy przeznaczony dla mniejszych miejscowości łączy korzystne warunki i elastyczny charakter pożyczek udzielanych przez EBI z wiedzą BGK wynikającą z wieloletniej tradycji wspierania polskich gmin.

Obie instytucje pracują nad uruchomieniem kolejnych, podobnych inicjatyw w innych sektorach w Polsce.

 

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA