fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaForum inwestycjiFinansowe wsparcie dla samorządów

Finansowe wsparcie dla samorządów

Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym uruchomił nową linię pożyczkową. Miasta średniej wielkości – do 100 tys. mieszkańców – mogą skorzystać z pożyczek w łącznej wysokości 700 mln zł. To środki na inwestycje transportowe, opieki zdrowotnej oraz sportu i rekreacji.

Samorządy nie mogą korzystać z pożyczek bezpośrednio ze środków EBI, a nowa linia z programu MUNICIPAL FACILITY & COVID-19 RESPONSE uzupełnia tę lukę. Pożyczka dla miast dostępna jest w Banku Gospodarstwa Krajowego od drugiej połowy czerwca.

– Kredyty EBI są instrumentem obliczonym na realizację różnych projektów rozwoju obszarów miejskich – od rewitalizacji dzielnic zagrożonych ryzykiem marginalizacji społeczno-gospodarczej i terenów poprzemysłowych po budowę tanich mieszkań i rozbudowę systemów łączności. Rosną również nakłady finansowe na zrównoważony transport, w tym autobusy elektryczne, tramwaje i nowoczesne zajezdnie – mówi wiceprezes EBI Teresa Czerwińska. – Nowa umowa zawarta z naszym wieloletnim partnerem BGK umożliwi polskim miastom średniej wielkości kontynuację przyszłościowych inwestycji w momencie, gdy większy wysiłek finansowy idzie na wzmocnienie zdolności miast do radzenia sobie ze skutkami pandemii – dodaje.

– Samorządy potrzebują środków na inwestycje, szczególnie teraz, gdy tak ważne jest łagodzenie skutków pandemii. Co trzecia złotówka zaangażowania kredytowego naszego banku trafia właśnie do samorządów. Chcemy wzmacniać działania JST w zrównoważonym rozwoju. Nasza umowa z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym ułatwi pozyskanie środków, na przykład na dostosowanie infrastruktury miast do zmian klimatycznych – zaznacza prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

Zaangażowanie BGK w finansowanie gospodarki wyniosło pod koniec ubiegłego roku 46 mld zł. 13 mld zł bank przeznaczył na sektor samorządowy. Gminy inwestują te środki w zrównoważony transport, poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego czy ochronę kultury i przyrody.

Europejski Bank Inwestycyjny od lat udziela mocnego wsparcia finansowego polskim samorządom. W ciągu minionej dekady udzielił bezpośrednich pożyczek o wartości ponad 6 mld euro blisko 40 polskim gminom. Europejski Bank Inwestycyjny sfinansował inwestycje samorządowe w kilku sektorach, takich jak: rewitalizacja miast, zrównoważony transport miejski, dostosowanie i łagodzenie zmiany klimatu, mieszkalnictwo socjalne, edukacja czy kultura. Nowy instrument finansowy przeznaczony dla mniejszych miejscowości łączy korzystne warunki i elastyczny charakter pożyczek udzielanych przez EBI z wiedzą BGK wynikającą z wieloletniej tradycji wspierania polskich gmin.

Obie instytucje pracują nad uruchomieniem kolejnych, podobnych inicjatyw w innych sektorach w Polsce.

 

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijne propozycje dla prywatnych inwestorów

Bruksela przygotowała propozycję pakietu regulacyjnego, którego celem ma być poprawa ochrony inwestorów detalicznych oraz wzmocnienie ich pozycji na europejskim rynku.
2 MIN CZYTANIA

Promot z Cieszyna otworzył nową halę produkcyjną

Jubileusz 35-lecia polska firma Promot-Zakłady Metalowe Sp. z o. o. z branży automotiv świętowała otwierając nową halę produkcyjną w zakładzie nr 2 w Cieszynie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska liderem rynku usług IT

Polska należy do najbardziej konkurencyjnych rynków dla branży IT w Europie Środkowej i Wschodniej oraz jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla outsourcingu takich usług na całym świecie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zapotrzebowanie na miedź wciąż rośnie

Świat i Europa stawiają na szeroko zakrojoną transformację energetyczną. Aby można było sprostać temu zapotrzebowaniu, wydobycie miedzi musi być utrzymywane na wysokim i stale rosnącym poziomie. To ogromna szansa na jeszcze szybszy rozwój zarówno dla KGHM Polska Miedź S.A., jak i całej polskiej gospodarki.
4 MIN CZYTANIA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.