fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaFinlandia będzie samowystarczalna energetycznie za rok albo dwa

Finlandia będzie samowystarczalna energetycznie za rok albo dwa

Finlandia chce w najbliższych latach dojść do stanu, w którym nie będzie potrzeby sprowadzania energii zza granicy.

Zgodnie z deklaracją ministra gospodarki Mika Lintilä, samowystarczalność energetyczna Finlandii zostanie osiągnięta najpóźniej za dwa lata, a możliwe nawet, że wcześniej.

Kluczową inwestycją jest nowy reaktor atomowy Olkiluoto 3. Jego moc już przekracza tysiąc megawatów, stając się największą jednostką wytwórczą w kraju. Pełną wydajność ma osiągnąć pod koniec roku, gdy zaspokoi 14 proc. zapotrzebowania na energię całego państwa.

Jednocześnie bardzo intensywnie są rozwijane odnawialne źródła energii. Podczas gdy w całym poprzednim roku wybudowano 141 nowych turbin wiatrowych, to tylko w pierwszych sześciu miesiącach obecnego powstało ich aż 154. Łącznie z tych źródeł Finlandia wypełnia 12 proc. z swoich potrzeb energetycznych.

Helsinki zapowiadają też uruchomienie nowych połączeń energetycznych z północną Szwecją.

Przedstawiciele fińskich władz przyznają, iż nie ma powrotu do sytuacji sprzed ataku Rosji na Ukrainę. Dlatego muszą zadbać o swoje bezpieczeństwo i przystosować się do stanu, w którym, w kwestii dostaw energii, nie będą liczyć na swojego wschodniego sąsiada.

yle.fi

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA