fbpx
środa, 4 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatFinlandia bierze przykład z Polski i buduje mur na granicy

Finlandia bierze przykład z Polski i buduje mur na granicy

Władze w Helsinkach zamierzają wybudować potężny mur, który ma zapewnić właściwy nadzór i szczelność granicy Finlandii z Rosją.

Powstanie granicznej bariery jest inicjatywą obecnej premier Finlandii – Sanny Marin. Spotkała się ona z akceptacją zarówno partii wspierających jej administrację, jak i opozycji. Teraz rząd musi jeszcze przedstawić plan sfinansowania projektu.

Rekomendacji dla powstania muru udzieliła wcześniej fińska straż graniczna, której zdaniem jego powstanie takiej bariery jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa kraju. Przytaczany jest tu przykład innych państw stanowiących wschodnią granicę Unii Europejskiej, gdzie podobne inicjatywy zostały już wykonane albo są realizowane.

Jeszcze w tym roku mają się rozpocząć pilotażowe prace nad pierwszymi odcinkami muru (finalnie jego powstanie zostanie rozciągnięte na okres 3-4 lat), ma on powstać na odcinkach 130-260 kilometrów, z liczącej 1300 kilometrów granicy Finlandii z Rosją.

Tegoroczne początkowe prace mają kosztować 6 milionów euro, a przyszłoroczne 139 milionów.

Przedstawiona pierwsza wizualizacja muru pokazuje wysoki na kilka metrów obiekt zwieńczony drutem kolczastym. Wzdłuż niego ma prowadzić droga.

Yle.fi

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA