fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatFinlandia bierze przykład z Polski i buduje mur na granicy

Finlandia bierze przykład z Polski i buduje mur na granicy

Władze w Helsinkach zamierzają wybudować potężny mur, który ma zapewnić właściwy nadzór i szczelność granicy Finlandii z Rosją.

Powstanie granicznej bariery jest inicjatywą obecnej premier Finlandii – Sanny Marin. Spotkała się ona z akceptacją zarówno partii wspierających jej administrację, jak i opozycji. Teraz rząd musi jeszcze przedstawić plan sfinansowania projektu.

Rekomendacji dla powstania muru udzieliła wcześniej fińska straż graniczna, której zdaniem jego powstanie takiej bariery jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa kraju. Przytaczany jest tu przykład innych państw stanowiących wschodnią granicę Unii Europejskiej, gdzie podobne inicjatywy zostały już wykonane albo są realizowane.

Jeszcze w tym roku mają się rozpocząć pilotażowe prace nad pierwszymi odcinkami muru (finalnie jego powstanie zostanie rozciągnięte na okres 3-4 lat), ma on powstać na odcinkach 130-260 kilometrów, z liczącej 1300 kilometrów granicy Finlandii z Rosją.

Tegoroczne początkowe prace mają kosztować 6 milionów euro, a przyszłoroczne 139 milionów.

Przedstawiona pierwsza wizualizacja muru pokazuje wysoki na kilka metrów obiekt zwieńczony drutem kolczastym. Wzdłuż niego ma prowadzić droga.

Yle.fi

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Naukowcy udowodnili, że lockdowny były nieskuteczne i zabójcze

Jeszcze w 2020 i 2021 roku pisaliśmy, że lockdowny i blokady nie zwalczą koronawirusa, ale za to wyrządzą ludziom i gospodarce niepowetowane szkody.
3 MIN CZYTANIA

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Zaskakująca popularność Erdoğana na terenach zniszczonych trzęsieniami ziemi

Minęła już krytyka tureckiego rządu za sposób, w jaki ten zareagował na katastrofę spowodowaną przez trzęsienia ziemi, które nawiedziły kraj w lutym bieżącego roku powodując śmierć 50 500 osób i przesiedlenie ponad dwóch milionów.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA