Władze w Helsinkach zamierzają wybudować potężny mur, który ma zapewnić właściwy nadzór i szczelność granicy Finlandii z Rosją.

Powstanie granicznej bariery jest inicjatywą obecnej premier Finlandii – Sanny Marin. Spotkała się ona z akceptacją zarówno partii wspierających jej administrację, jak i opozycji. Teraz rząd musi jeszcze przedstawić plan sfinansowania projektu.

Rekomendacji dla powstania muru udzieliła wcześniej fińska straż graniczna, której zdaniem jego powstanie takiej bariery jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa kraju. Przytaczany jest tu przykład innych państw stanowiących wschodnią granicę Unii Europejskiej, gdzie podobne inicjatywy zostały już wykonane albo są realizowane.

Jeszcze w tym roku mają się rozpocząć pilotażowe prace nad pierwszymi odcinkami muru (finalnie jego powstanie zostanie rozciągnięte na okres 3-4 lat), ma on powstać na odcinkach 130-260 kilometrów, z liczącej 1300 kilometrów granicy Finlandii z Rosją.

Tegoroczne początkowe prace mają kosztować 6 milionów euro, a przyszłoroczne 139 milionów.

Przedstawiona pierwsza wizualizacja muru pokazuje wysoki na kilka metrów obiekt zwieńczony drutem kolczastym. Wzdłuż niego ma prowadzić droga.

Yle.fi

Poprzedni artykułZnowu europrzymus zamiast wolnego wyboru
Następny artykułCzy Europie zabraknie żywności?