fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatFinlandia kupi myśliwce F-35

Finlandia kupi myśliwce F-35

Władze w Helsinkach poszły śladem Warszawy i postanowiły wzmocnić swoje siły powietrzne amerykańskimi myśliwcami wielozadaniowymi.

Finlandia chce nabyć 64 maszyny wyprodukowane przez koncern Lockheed Martin za 8,4 miliarda euro. Zastąpią one starzejące się F-18. Oferta ta wygrała z propozycjami szwedzkiego Saaba amerykańskiego Boeinga, francuskiego Dassault i brytyjskiego BAE System, które rywalizowały o ten kontrakt od 2015 roku.

W kwocie transakcji ma się znaleźć zarówno zakup myśliwców, jak i uzbrojenia oraz kosztów serwisu do 2030 roku. Budowa hangarów i pozostałej infrastruktury pochłonie kolejne 777 miliony euro. F-35 mają być wprowadzane do służby od 2027 roku.

Minister obrony Finlandii Antti Kaikkonen przyznaje, że biorąc pod uwagę osiągi, to F-35 najlepiej spełnia potrzeby jego kraju.

Finlandia jest 14 państwem świata, które decyduje się na zakup amerykańskich maszyn. Ma to być też element cementujący współpracę z najbliższymi sojusznikami, czyli właśnie USA oraz Norwegią.

Chociaż Finlandia nie należy do NATO to blisko kooperuje wojskowo z innymi krajami skandynawskimi, które są uczestnikami paktu.

reuters.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA