Elektrownia nuklearna w Olkiluoto osiągnęła pełną moc i zapewnia 40 procent zapotrzebowania Finlandii na prąd.

pierwsza polska elektrownia atomowa - grafika wpisu

Obiekt w Olkiluoto składa się z trzech reaktorów. Ostatni z nich osiągnął właśnie pełną moc 1600 megawatów. Pozostałe dwa zapewniają 1800 megawatów. Oznacza to, że Olkiluoto zaspokaja łącznie 40 procent potrzeb energetycznych Finlandii. Jednocześnie jest największą elektrownią atomową w Europie i trzecią na świecie.

Kolejne bloki elektrowni powstawały od 1975 roku. Ostatni miał pierwotnie być gotowy w 2005 roku, jednak przez problemy techniczne i konieczność spełnienia surowych norm bezpieczeństwa, termin ten przesunął się o 13 lat.

Energia atomowa ma być ważnym środkiem w osiągnięciu przez Finlandię celu, którym jest całkowita samowystarczalność w produkcji energii. Rząd w Helsinkach chce, aby za maksymalnie dwa lata krajowe źródła były w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby energetyczne kraju. Ponadto do 2035 roku Finlandia ma osiągnąć neutralność klimatyczną. Aby wypełnić to zobowiązanie władze rozwijają intensywnie także odnawialne źródła energii – głównie wodnej, wiatrowej oraz geotermalnej.

yle.fi

Poprzedni artykułCzy tej zimy komórki zostaną wyłączone?
Następny artykułWłochom odcięto rosyjski gaz