fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatFinowie wściekli na wysokie ceny paliw, które są jednymi z najwyższych na...

Finowie wściekli na wysokie ceny paliw, które są jednymi z najwyższych na świecie

W Helsinkach kierowcy protestują przeciwko rosnącym kosztom transportu. Nic dziwnego, w Finlandii ceny benzyny są jednymi z najwyższych na świecie, a teraz jeszcze bardziej poszybowały w górę. Protestujący domagają się zmniejszenia opłat i podatków składających się na ostateczną cenę paliwa.

W Finlandii w ciągu roku paliwa podrożały średnio o kilkadziesiąt centów (obecnie za benzynę trzeba płacić ok. 2 euro za litr), a opłaty i różnego rodzaju podatki stanowią ok. 60 proc. ceny na stacjach. Dziennik „Iltalehti” podał w piątek, że Finlandia plasuje się pod tym względem w pierwszej szóstce najdroższych państw świata, razem m.in. z Hongkongiem i Norwegią. Poinformował jednocześnie, że najtaniej w Europie obecnie zatankować można na Białorusi: 0,7 euro/l, a w UE w Polsce: 1,16 euro/l.

Fiński rząd przedstawił w piątek pakiet środków kompensujących wzrost cen paliw i energii. W ich skład wchodzi m.in. podwyższenie odpisów podatkowych dla dojeżdżających do pracy środkami komunikacji zbiorowej, czy własnym samochodem.

Roczne maksymalne koszty dojazdów do pracy środkami transportu publicznego pomniejszające sumę zarobków podlegających opodatkowaniu zostały podniesione z 7 do 8,4 tys. euro. Wysokość tzw. kilometrówki dla pracowników przemieszczających się własnym autem podniesiono tymczasowo z 25 do 30 centów za km. Według wyliczeń resortu finansów na zmianie w wysokości odpisów skorzysta ponad pół miliona osób, a koszt dla budżetu to blisko 150 mln euro.

Zdaniem komentatorów rozwiązanie to jest jednak kontrowersyjne i „mało atrakcyjne”, ponieważ faktycznie skorzysta z niego tylko część podatników, którzy i tak są już na górnej granicy dotychczasowej wysokości ulgi. W rozliczeniu podstawowym kryterium jest konieczność uwzględnienia progu 750 euro (tj. tzw. kosztów własnych, których nie bierze się pod uwagę). Istotnym kryterium jest też konieczność korzystania z najtańszego dostępnego na danym obszarze środka komunikacji zbiorowej.

W ramach rekompensaty wzrostu cen energii elektrycznej, rząd skupił się m.in. na uwzględnieniu rosnących z tego powodu kosztów mieszkaniowych w przyznawanych dodatkach socjalnych.

W piątek protesty samochodowe odbyły się także w innych kilkunastu większych miastach w różnych częściach Finlandii.

Działania centrolewicowego rządu krytykuje narodowo-konserwatywna partia Finowie (PS), największa partia opozycyjna, która wystąpiła do rządu z interpelacją. Jej skutkiem może być głosowanie w parlamencie nad wyrażeniem wotum nieufności wobec rady ministrów lub danego ministra.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.