fbpx
Strona głównaEnergetykaFirma budująca Nord Stream 2 ogłosiła upadłość

Firma budująca Nord Stream 2 ogłosiła upadłość

-

Dwa źródła, które wypowiedziały się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ rozmowy o potencjalnej niewypłacalności są poufne, powiedziały Reuters, że Nord Stream 2 AG współpracuje z doradcą finansowym przy rozliczaniu części swoich zobowiązań i może formalnie rozpocząć postępowanie upadłościowe w szwajcarskim sądzie już w tym tygodniu.

Zarejestrowana w Szwajcarii spółka Nord Stream 2 AG rozwiązuje również umowy z pracownikami. Nie jest jasne, czy wszystkie podmioty związane z Nord Stream 2 AG zostaną zamknięte, ani jak Gazprom planuje kontynuować prace konserwacyjne gazociągu.

Rurociąg o długości 1230 km nie rozpoczął działalności komercyjnej, ponieważ czekał na certyfikację w Niemczech, które w zeszłym tygodniu wstrzymały ten proces w wyniku eskalacji kryzysu na Ukrainie.

Gazprom zapłacił połowę kosztów budowy Nord Stream 2, a pozostałą część projektu rurociągu o wartości 11 miliardów dolarów sfinansowały: brytyjski koncern naftowo-gazowy Shell, austriacki OMV, francuski Engie oraz niemiecki Uniper i Wintershall DEA.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym tygodniu, kilka dużych firm (w tym koncerny naftowe) ogłosiło, że wycofają się ze współpracy z Rosją – w tym Shell, który zapowiedział, że nie będzie już zaangażowany m.in. w Nord Stream 2.

Reuters/KR

Najnowsze