fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesFirmy będą zatrudniać, ale głównie duże i tylko z niektórych branż. Co...

Firmy będą zatrudniać, ale głównie duże i tylko z niektórych branż. Co z mniejszymi?

Interesujące badanie zamiarów przedsiębiorców, co do zatrudniania w najbliższym kwartale tego roku pokazuje, jakie firmy i z jakich branż mają szansę najszybciej się rozwijać. Wynika z niego, że szybki rozwój to realna perspektywa stojąca przed produkcją przemysłową, IT & technologii, telekomunikacji, komunikacji i mediów oraz budownictwa. Im mniejsza firma, tym perspektywa rozwoju jest słabsza.

Okazuje się, że poszukiwać nowych pracowników będzie niemal co trzecia firma, podczas gdy o zwalnianiu etatów mówi 17 proc. przedsiębiorstw – wynika z raportu ManpowerGroup, prezentującego plany zatrudnienia firm na nadchodzący kwartał.

Najwięcej ofert pracy ma szansę pojawić się w obszarze produkcji przemysłowej, IT & technologii, telekomunikacji, komunikacji i mediach oraz w budownictwie.

Starać się o dobrych kandydatów do pracy będą zwłaszcza firmy zlokalizowane w południowo-zachodniej, centralnej i północno-zachodniej Polsce. Swoje zespoły zamierzają wzmacniać zwłaszcza duże firmy (zatrudniające powyżej 250 ludzi). O poszerzaniu zaplecza kadrowego mówią też średniej wielkości przedsiębiorstwa (zatrudniające 50-249 osób).

W mniejszych firmach stagnacja

Niestety mikro i małe firmy, już drugi kwartał z rzędu, nie zamierzają nic robić w kwestii zatrudniania nowych pracowników. Te pesymistyczne prognozy zapowiadają stagnację, a nawet redukcje etatów u tych przedsiębiorców. Biorąc pod uwagę także tę grupę firm, co druga (54 proc.) nie zamierza robić nic w kwestii swoich kadr.

Udało się też zidentyfikować zjawiska, które negatywnie wpływają na nastroje rekrutacyjne firm. Jednym z nich są dane z Chin o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej nie są dobre – chiński eksport, a wraz z nim cała chińska gospodarka, zwalnia. W perspektywie najbliższego kwartału może to niekorzystnie wpłynąć na działania przedsiębiorstw w Polsce, które na różne sposoby związane są z chińskim rynkiem.
Pesymistycznie odbierane są też zjawiska lokalne – rosnąca inflacja i podwyżki stóp procentowych mogą skutkować osłabieniem krajowej konsumpcji. Na razie jest ona pobudzana jeszcze przez blisko trzy miliony ukraińskich uchodźców. Wiele firm, szczególnie tych większych, odkłada w związku z tym swoje plany inwestycyjne, które chciało realizować, zwłaszcza przez wsparciu kredytów – te jednak stale drożeją.

Przedsiębiorcy dbają o starych pracowników

Jednocześnie firmy starają się zatrzymać u siebie najlepiej wykwalifikowane kadry.
– Biorąc pod uwagę skalę niedoboru pracowników z pożądanymi kompetencjami, z jaką od lat mierzą się polskie firmy, pracownik, który podąża za potrzebami kompetencyjnymi rynku i swojego pracodawcy, może być spokojny o swoją karierę – uważa Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce.

W ocenie badającej rynek firmy, duże zapotrzebowanie na nowe zasoby kadrowe utrzymuje się niemal w każdym sektorze rynku i każdym regionie Polski. Najbardziej optymistyczni, co do dalszego rozwoju, są przedsiębiorcy z sektora produkcji przemysłowej, IT i nowych technologii, którzy będą starać się w optymalny sposób wzmacniać swoje zespoły. Dotyczy to zwłaszcza produkcji przemysłowej, gdzie prognoza netto zatrudnienia (+33 proc.) jest jedną z najwyższych notowanych w blisko czternastoletniej historii badań w Polsce. Duże potrzeby rekrutacji nowych pracowników sygnalizują też sektor IT & technologii, telekomunikacji, komunikacji i mediów (26-proc. przyrost w stosunku do poprzedniego badania), ale także budownictwo (+19 proc.).

HoReCa bardziej optymistyczna, handel gotowy na kryzys

Lepsze odczyty nadeszły również z branży HoReCa, która chce się rozwijać. Nowych pracowników będą intensywnie poszukiwać restauracje i hotele. Optymizmem powiało także z sektora bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości.

Na drugim biegunie znajdują się przedsiębiorstwa reprezentujące sektor produkcji podstawowej. Te planują ograniczenia sprzedaży, zwłaszcza po wakacjach, co wiązać się będzie ze zwolnieniami. Plany takie mają zwłaszcza firmy handlowe, w których nieco gorsze nastroje panowały tylko w okresie koronakryzysu, zwłaszcza w szczycie pandemii Covid-19 w trzecim kwartale 2020 roku.

Niemniej można pokusić się o stwierdzenie, że obecnie przedsiębiorcy są bardzo otwarci na zatrudnienie nowych ludzi. Gwałtownego hamowanie gospodarki nie dostrzegają i nie straszne jest im widmo recesji.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA