fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesBrytyjskie firmy chcą czterodniowego tygodnia pracy!

Brytyjskie firmy chcą czterodniowego tygodnia pracy!

Kilkadziesiąt brytyjskich przedsiębiorstw zapowiedziało skrócenie tygodnia pracy do czterech dni.

Organizacja 4 Week Global jest inicjatorem projektu, w ramach którego firmy wdrażają u siebie czterodniowy tydzień pracy na okres sześciu miesięcy. Nad całą inicjatywą czuwają też przedstawiciele think tanku Autonomy oraz naukowcy z Oxfordu i Cambridge.

Do uczestnictwa w przedsięwzięciu zgłosiły się 73 brytyjskie przedsiębiorstwa zatrudniające łącznie ponad trzy tysiące pracowników, które od trzech miesięcy stosują się do założeń projektu. Połowa z nich wstępnie podsumowała już swoje dotychczasowe doświadczenia. I okazało się, że 85 procent zamierza utrzymać czterodniowy tydzień pracy po zakończeniu półrocznego okresu próbnego. 95 procent firm stwierdziło, że wydajność pracy pozostaje taka sama lub jest nawet lepsza niż przed dołączeniem do inicjatywy.

Uczestnicy projektu zwracają uwagę na fakt, iż pracownicy podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych są bardziej wypoczęci i chętni do działania. Dodatkowym atutem są dla nich oszczędności wynikające z faktu, że do pracy trzeba dojeżdżać cztery, a nie pięć razy w tygodniu.

BBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA