Kilkadziesiąt brytyjskich przedsiębiorstw zapowiedziało skrócenie tygodnia pracy do czterech dni.

Organizacja 4 Week Global jest inicjatorem projektu, w ramach którego firmy wdrażają u siebie czterodniowy tydzień pracy na okres sześciu miesięcy. Nad całą inicjatywą czuwają też przedstawiciele think tanku Autonomy oraz naukowcy z Oxfordu i Cambridge.

Do uczestnictwa w przedsięwzięciu zgłosiły się 73 brytyjskie przedsiębiorstwa zatrudniające łącznie ponad trzy tysiące pracowników, które od trzech miesięcy stosują się do założeń projektu. Połowa z nich wstępnie podsumowała już swoje dotychczasowe doświadczenia. I okazało się, że 85 procent zamierza utrzymać czterodniowy tydzień pracy po zakończeniu półrocznego okresu próbnego. 95 procent firm stwierdziło, że wydajność pracy pozostaje taka sama lub jest nawet lepsza niż przed dołączeniem do inicjatywy.

Uczestnicy projektu zwracają uwagę na fakt, iż pracownicy podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych są bardziej wypoczęci i chętni do działania. Dodatkowym atutem są dla nich oszczędności wynikające z faktu, że do pracy trzeba dojeżdżać cztery, a nie pięć razy w tygodniu.

BBC

Poprzedni artykułStacje kontroli pojazdów na skraju przepaści
Następny artykułCzy Korea Południowa zajmie aktywa japońskich firm?