Konfederacja Lewiatan apeluje do rządu o stworzenie nowej tarczy kryzysowej oraz ulg podatkowych dla firm, które chcą pomagać Ukrainie.

Według Konfederacji obecne przepisy są niewystarczające, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę szeroki zakres wsparcia dla Ukraińców, które zaoferowały polskie firmy w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę.

– Proponujemy, aby firmy nie płaciły VAT od towarów przekazanych na pomoc humanitarną – stwierdził Przemysław Pruszyński, dyrektor departamentu podatkowego Lewiatana.

Według Lewiatana podobne rozwiązanie powinno objąć też wszelkie usługi świadczone na rzecz uchodźców (m.in. medyczne, usługi hotelowe, transportowe).

Inne propozycje Konfederacji Lewiatan zakładają umożliwienie odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT, CIT) darowizn przekazywanych na rzecz podmiotów wspierających ofiary wojny, w tym także organizacji ukraińskich. Poza tym przedsiębiorcy proponują umożliwienie odliczania darowizn przedsiębiorcom opodatkowanym podatkiem liniowym oraz wprowadzenie podwyższonych limitów odliczeń do nawet 200 proc. przekazanej darowizny, analogicznie jak miało to miejsce z odliczeniami na rzecz walki z pandemią COVID-19.

Poprzedni artykułCzy rząd dba o interesy przedsiębiorców?
Następny artykułWsparcie dla przedsiębiorców z Mazowsza