fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaKrajFirmy chcą ulg podatkowych, aby łatwiej pomagać Ukrainie

Firmy chcą ulg podatkowych, aby łatwiej pomagać Ukrainie

Konfederacja Lewiatan apeluje do rządu o stworzenie nowej tarczy kryzysowej oraz ulg podatkowych dla firm, które chcą pomagać Ukrainie.

Według Konfederacji obecne przepisy są niewystarczające, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę szeroki zakres wsparcia dla Ukraińców, które zaoferowały polskie firmy w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę.

– Proponujemy, aby firmy nie płaciły VAT od towarów przekazanych na pomoc humanitarną – stwierdził Przemysław Pruszyński, dyrektor departamentu podatkowego Lewiatana.

Według Lewiatana podobne rozwiązanie powinno objąć też wszelkie usługi świadczone na rzecz uchodźców (m.in. medyczne, usługi hotelowe, transportowe).

Inne propozycje Konfederacji Lewiatan zakładają umożliwienie odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT, CIT) darowizn przekazywanych na rzecz podmiotów wspierających ofiary wojny, w tym także organizacji ukraińskich. Poza tym przedsiębiorcy proponują umożliwienie odliczania darowizn przedsiębiorcom opodatkowanym podatkiem liniowym oraz wprowadzenie podwyższonych limitów odliczeń do nawet 200 proc. przekazanej darowizny, analogicznie jak miało to miejsce z odliczeniami na rzecz walki z pandemią COVID-19.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja chce likwidacji zamrażarki sejmowej

Poseł Michał Wawer z Konfederacji ogłosił inicjatywę partii dotyczącą likwidacji tzw. zamrażarki sejmowej. W obliczu obietnic nowej większości rządzącej Konfederacja – jak sama twierdzi – podjęła działania mające na celu przywrócenie demokratycznego porządku w polskim parlamencie.
< 1 MIN CZYTANIA

ZUS ma coraz więcej dłużników

O prawie 4 proc. wzrosła liczba Polaków, którzy mają długi wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ich zaległości sięgają prawie 19 mld złotych.
2 MIN CZYTANIA

Polacy są coraz bardziej zadłużeni

W ciągu ostatniego roku zadłużenie Polaków wzrosło o ponad 8 proc. i przekroczyło granicę 83 miliardów złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Branża transportowa coraz bardziej zadłużona

Rosną długi polskiej branży TSL, która reaguje na to większą ostrożnością w zawieraniu umów z ewentualnymi kontrahentami, czym chce zmniejszyć własne ryzyko finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA