fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesFirmy chcą zatrudniać kobiety

Firmy chcą zatrudniać kobiety

Coraz więcej firm chce zatrudniać kobiety na stanowiska inżynierskie i naukowo-techniczne - wynika z badania firmy HRK Engineering & Manufacturing.

Raport HRK E&M wykazał, że międzynarodowe firmy z branży produkcyjnej od lat wdrażają programy mające na celu zatrudnianie większej liczby kobiet w zespołach technicznych i trend ten jest coraz bardziej widoczny w Polsce. Wyrazem tego są wyniki sondażu, które mówią, że 34 proc. polskich firm chce zatrudnić więcej pań na stanowiska specjalistyczne, inżynierskie i naukowo-techniczne, a 26 proc. chce zatrudnić kobiety na stanowiskach wyższego szczebla.

„Niestety, pomimo programów wsparcia oraz kampanii komunikacyjnych, zawody techniczne wciąż są zdominowane przez mężczyzn. Przyczyny są niezwykle złożone – od sposobu w jaki są edukowane dzieci, przez panujące wciąż u niektórych pracodawców przekonanie, że kobiety nie sprawdzają się w rolach technicznych, po małe zainteresowanie kandydatek takimi rolami, mimo posiadania przez nie odpowiednich kwalifikacji” – napisano w opracowaniu raportu.

Badanie HRK E&M dowiodło, że aktualnie w 43 proc. firm liczba kobiet nie przekracza jednej trzeciej wszystkich pracowników, a panie stanowią więcej niż połowę zatrudnionych tylko w 20 proc. przedsiębiorstw objętych analizą. Jednocześnie w firmach z sektora przemysłowego kobiety zajmują się głównie pracą biurową. Jeśli chodzi o wynagrodzenia, to 51 proc. przepytanych szefów działów kadr odpowiedziało, że w ich firmach nie ma różnic w płacach między kobietami a mężczyznami zatrudnionymi na podobnych stanowiskach, a 26 proc. stwierdziło, że takie różnice występują.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA