fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaPodatkiFirmy chętnie rozliczą VAT grupowo

Firmy chętnie rozliczą VAT grupowo

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców postrzega grupy VAT za interesujące rozwiązanie – wynika z ankiety CRIDO i BCC.

Mowa tu o przepisach, które wejdą w życie 1 lipca 2022 r. i wprowadzą dobrowolne rozwiązanie dla przedsiębiorców, w ramach którego dla celów VAT grupa powiązanych firm staje się jednym podatnikiem VAT.

Taka metoda interesuje 61 proc. polskich firm, ale istotne są dla nich szczegóły. Z kolei 3 proc. przedsiębiorców uważa grupy VAT za „bardzo interesujące”, natomiast dla 21 proc. byłoby to nieatrakcyjne rozwiązanie.

– Choć w Polsce nie ma ograniczeń branżowych, to ze względu na niepełne prawo do odliczenia, naturalnymi kandydatami do tworzenia grup VAT będzie w pierwszej kolejności sektor finansowy, ubezpieczeniowy oraz medyczny. Z pewnością również podatkowe grupy kapitałowe mogą być zainteresowane dołączeniem konsolidacji VAT do już istniejących rozwiązań w podatku dochodowym – powiedział partner w CRIDO Michał Borowski. – Ze względu na brak ograniczeń branżowych wdrożone w Polsce rozwiązania w zakresie grup VAT mają dość szeroki potencjał zastosowania. Aby odpowiedzieć na pytanie, czy jest to rozwiązanie optymalne dla danej grupy firm należy przyjrzeć się specyfice jej działalności, powiązań i realizowanym transakcjom – dodał ekspert.

Specjaliści z CRIDO wymienili wady i zalety polskich przepisów dotyczących grup VAT. Jako plusy wymieniają brak konieczności wystawiania faktur i opłacania VAT od transakcji w ramach grupy, ale też ograniczenie ryzyka podatkowego w sytuacji, gdy w transakcjach w ramach grupy stosowane są stawki obniżone lub zwolnienia oraz brak konieczności stosowania podzielonej płatności. Wśród minusów CRIDO wymieniło solidarną odpowiedzialność członków grupy za zobowiązania w ramach VAT, a także konieczność prowadzenia dodatkowej ewidencji w zakresie nieopodatkowanych transakcji prowadzonych w ramach grupy oraz możliwe problemy z zebraniem danych potrzebnych do wystawienia JPK VAT dla całej grupy.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA