fbpx
czwartek, 16 stycznia, 2025
Strona głównaInnowacjeFirmy coraz chętniej płacą za usługi w chmurze

Firmy coraz chętniej płacą za usługi w chmurze

Z każdym kolejnym rokiem rośnie liczba firm w Unii Europejskiej, które są gotowe zapłacić za możliwość korzystania z usług dostępnych przez internet.

W obecnym roku 45,2 proc. z działających w UE przedsiębiorstw nabyło możliwość korzystania z usług w chmurze. Chodzi tu o m.in. o płatny dostęp do programów, powierzchni serwerowej, aplikacji czy mocy obliczeniowej. 

Polskie firmy masowo przechodzą do chmury

Unijnymi liderami w tym zestawieniu są: Finlandia (gdzie ponad 78 proc. firm płaci za takie usługi), Szwecja (prawie 72 proc.) i Dania (69,5 proc.). Polska jest powyżej unijnej średniej ze wskaźnikiem na poziomie prawie 56 proc. Jednocześnie nasz kraj jest jednym z najbardziej dynamicznie rosnących w tym zakresie, ponieważ jeszcze w 2021 roku podobnych rozwiązań używało zaledwie 29 proc. przedsiębiorstw. 

Najpopularniejszym wyborem jest dostęp do poczty e-mail, za który płaci 82,7 proc. firm decydujących się na zakup usług internetowych. Bardzo popularne są też serwisy zapewniające przechowywanie plików, oprogramowanie biurowe, księgowo-finansowe oraz zapewniające bezpieczeństwo systemów komputerowych. Firmy chętnie korzystają też z hostingu baz danych, programów do zarządzania kontaktem z klientami czy platform pozwalających na tworzenie i obsługę własnych aplikacji. 

ec.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA