fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaEnergetykaFirmy energetyczne nie chcą przyłączać fotowoltaiki

Firmy energetyczne nie chcą przyłączać fotowoltaiki

Firmy energetyczne coraz częściej odmawiają Polakom przyłączania nowych instalacji fotowoltaicznych do sieci. Mają swoje istotne powody.

Jak informuje serwis Money.pl, szybko rośnie liczba odmów przyłączeń instalacji fotowoltaicznych do sieci. Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tym roku ok. 60-80 proc. takich wniosków jest odrzucanych. W latach 2021-2022 Urząd Regulacji Energetyki otrzymał prawie 9,4 tys. powiadomień o odmowach przyłączenia instalacji odnawialnych źródeł energii do sieci.

Urząd nie nadąża

Skala zjawiska jest na tyle duża, że urząd [UrzĄd Regulacji Energetyki – przyp. red.] za tym nie nadąża. Operatorzy zasłaniają się z kolei brakiem warunków technicznych przyłączenia do sieci – rzadziej są to względy ekonomiczne

– mówi w rozmowie z Money.pl Monika Mirończuk, dyrektor działu prawno-analitycznego firmy Energy Solution.

Rzadko zdarzają się odmowy dla przydomowych instalacji fotowoltaicznych poniżej 50 kW, ponieważ zgodnie z prawem przyłączanie takich instalacji jest obowiązkowe. Nie podoba się to jednak firmom energetycznym. Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, które reprezentuje operatorów sieci, uważa, że należy tę regulację zmienić i operatorzy powinni mieć możliwość odmowy przyłączenia także przydomowej instalacji lub zmniejszenia jej mocy.

Chcą zmiany prawa

PTPiRRE chce, by w sytuacji przeciążeń linii spowodowanych pracą mikroinstalacji operatorzy systemu dystrybucyjnego mieli prawną możliwość odmowy przyłączenia mikroinstalacji lub zmniejszenia jej mocy. Miałoby to na celu zapewnienie „bezpieczeństwa zdrowia i życia innych odbiorców, a także bezpieczeństwa pracy sieci i urządzeń do nich przyłączonych”.

Michał Marona, menedżer w firmie SolarEdge Technologies Poland, w rozmowie z Money.pl zauważa, że „obecnie głównym problemem jest przede wszystkim brak modernizacji sieci i ich niedoinwestowanie. Państwo ma w tej kwestii spore zaległości”. Dodaje też, że „brak doinwestowania dotyczy dziś głównie niskiego i średniego napięcia. Z tego powodu w słoneczne dni coraz częściej dochodzi do wyłączeń”.

Źródło: Money.pl

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kolejny przykład marnotrawstwa i generowania strat przez dotacje

Wielomilionowa sieć szkieletowa szerokopasmowego internetu, zbudowana przy współfinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej, pozostaje niewykorzystana i generuje coroczne straty.
2 MIN CZYTANIA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA