fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaBiznesFirmy obawiają się przyszłości

Firmy obawiają się przyszłości

Prawie połowa firm obawia się, że ich sytuacja w 2023 r. będzie gorsza niż w roku ubiegłym.

Aż 48 proc. firm w Polsce martwi się, że w tym roku ich sytuacja będzie gorsza niż w 2022 r., przez co ograniczają rekrutacje i szkolenia. Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service dowiadujemy się jednak, że 39 proc. firm planuje dać swoim pracownikom podwyżki.

Dla porównania, rok temu o swoją sytuację martwiło się 42 proc. firm, a w listopadzie 2022 r. było to już 53 proc. Dzisiaj najbardziej o swoją sytuację obawiają się firmy usługowe (53 proc.), ale też przedsiębiorstwa handlowe (52 proc.). Najmniej o przyszłość martwią się firmy transportowe (32 proc.).

Głównymi powodami zmartwień przedsiębiorców są: inflacja (28 proc.), wyższe koszty prowadzenia działalności (18 proc.) oraz spadająca liczba zamówień (9 proc.).

– Często barometrem stabilności rozwoju firmy są inwestycje. Jeżeli przychodzą gorsze czasy, to przedsiębiorcy szukają oszczędności i w pierwszej kolejności rezygnują właśnie z inwestycji w środki trwałe, co potwierdzają wyniki naszego badania – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.

Gorsza sytuacja gospodarcza sprawia, że 28 proc. firm planuje redukcję zatrudnienia, podczas gdy rok temu było to 22 proc. Zwolnienia planuje co trzecia firma produkcyjna i handlowa. Wśród firm transportowych takie plany ma zaledwie 11 proc. ankietowanych. Jeśli chodzi o wynagrodzenia, to 39 proc. firm chce je podnosić, 38 proc. ma zamiar utrzymać płace na poziomie z 2022 r., a 11 proc. planuje je obniżyć. Na podwyżki najbardziej mogą liczyć zatrudnieni w administracji publicznej (57 proc.) oraz produkcji (45 proc.), a najmniej pracownicy firm transportowych (26 proc.).

– Mimo trudnej i nieprzewidywalnej sytuacji społeczno-gospodarczej przedsiębiorcy mają świadomość, że pracowników mogą zatrzymać w pierwszej kolejności ofertą podwyżki. Zapytani o to, jakiego będą one rzędu, zdecydowana większość – 84 proc. przedsiębiorców – wskazała na wzrost na poziomie maksymalnie 15 proc. To oznacza, że wciąż wynagrodzenia będą rosły wolniej niż inflacja. Tylko 14 proc. firm zaoferuje wzrost pensji na jej poziomie lub wyższym – zauważył Krzysztof Inglot.

Personnel Service
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA