fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaFirmy oczekują dotacji do magazynów energii

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.

Polskie firmy mogą skorzystać na magazynach energii, ale przy obecnych cenach tych urządzeń i braku wsparcia dla przedsiębiorstw, taka inwestycja zwraca się zbyt długo.

Jak podaje agencja Newseria Biznes zainteresowanie magazynami energii w Polsce rośnie, ale do takiej inwestycji zachęcani są głównie odbiorcy indywidualni, którzy mogą skorzystać z programu Mój Prąd. W przypadku firm wsparcie takie jest znacznie bardziej ograniczone (np. program Energia Plus).

Polska jest dopiero na początku rozwoju rynku magazynowania energii, ale już w tej chwili widać duże zainteresowanie magazynami energii ze strony biznesu. To są zarówno małe, średnie przedsiębiorstwa, jak i duzi odbiorcy, wytwórcy, producenci stali czy aluminium, rolnicy etc. To jest ten etap, kiedy każdy chce się zorientować, czym jest magazyn energii, jak działa, ile będzie kosztował, w jakim czasie się zwróci. Na razie takich inwestycji nie ma jeszcze dużo, ale przewidujemy, że to wystrzeli podobnie jak parę lat temu rynek fotowoltaiki

– powiedział Newserii Biznes Dariusz Perkowski z Neo Energy Storage.

Ekspert wyjaśnia, że firmy mogą skorzystać na magazynach energii, bo wyprodukowany z fotowoltaiki prąd może na przykład zostać przeniesiony na późniejsze godziny lub zmagazynowany do wykorzystania w momencie, gdy zabraknie energii z sieci, co pozwoli na płynne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym Dariusz Perkowski sądzi, że rząd powinien popracować nad dodatkowym programem wsparcia dla firm, które chcą inwestować w magazyny energii, bo skróci to im długi okres zwrotu z inwestycji. To mogłoby też napędzić sprzedaż takich urządzeń, a dzięki temu mogłyby one stanieć.

Źródło: Newseria Biznes
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA

Gigantyczna eurokara dla elektrociepłowni!

Niemal ćwierć miliarda złotych kary dostała elektrociepłownia Będzin (woj. śląskie), która na czas nie rozliczyła absurdalnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
2 MIN CZYTANIA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA