fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaArchiwumFirmy powinny oszczędzać wodę

Firmy powinny oszczędzać wodę

Już w styczniu „Wody Polskie” alarmowały o suszy w kilku regionach Polski. Dotknie ona nie tylko mieszkańców, ale także przedsiębiorstwa. Tymczasem nawet nieduża modernizacja w firmie, niewymagająca znaczących wydatków, może przyczynić się do oszczędności w wykorzystaniu tego cennego surowca. Należy to sobie uświadomić wreszcie, że zasoby wody w Polsce należą do najuboższych w Europie. W przeliczeniu na jednego mieszkańca to tylko 1600 m3 rocznie. Średnia w UE wynosi prawie 4600 m3.

– Stawianie na zieloną energię przynosi wiele korzyści. Jedną z nich jest oszczędność wody, tak bardzo potrzebna w obliczu zagrożenia suszą. W ostatnich latach podczas upałów mieliśmy do czynienia z ograniczeniami w dostawach prądu, związanych z niemożnością odpowiedniego chłodzenia infrastruktury elektrowni węglowych – mówi Anna Żyła, Główny Ekolog Banku Ochrony Środowiska.

Inwestycja „w wodę”

W krajowym planie na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 przyjęto realne założenie, że 21-23 proc. energii wytwarzanej w Polsce będzie pochodziło z odnawialnych źródeł. Zmniejszy to zużycie paliw kopalnych, ale również wody, wykorzystywanej w procesach produkcyjnych.

firmy generalnie chcą inwestować w proekologiczne rozwiązania w energetyce – wynika z raportu BOŚ „Ekologia w biznesie, czyli plany i działania przedsiębiorstw w zakresie ochrony środowiska”. Niestety, inwestycje w ograniczenie wykorzystania materiałów i surowców, w tym wody, przewiduje na razie tylko 7 proc. przedsiębiorców. Wierzymy jednak, że wraz ze wzrostem świadomości problemu, udział firm chcących oszczędzać na wodzie będzie systematycznie rósł. Takie działania doskonale wpisują się w koncepcję zrównoważonego rozwoju i niewykluczone, że państwo będzie je aktywnie wspierać.

– Inwestycje prowadzące do ograniczenia zużycia surowców, w tym również wody, nie wymagają dużych nakładów finansowych. Oczywiście, najbardziej efektywne jest modyfikowanie w odpowiedni sposób procesów produkcyjnych. Ale wymierne korzyści może przynieść już nawet odpowiednie monitorowanie zużycia wody. Ma to szczególne znaczenie w najbardziej wodochłonnych branżach, takich jak spożywcza czy chemiczna – twierdzi Anna Żyła.

Jak oszczędzić

Sposobem na mniejsze zużycie wody jest tzw. recykling. Można go wdrożyć w firmach, wykorzystujących wodę w procesach chemicznych, np. przy płukaniu barwionego szkła. Firmowa oczyszczalnia ścieków przemysłowych pozwoli na odzysk kilkudziesięciu procent zużytej wody.

też wprowadzić rozwiązania skromniejsze, ale też bardzo efektywne. Wymierne oszczędności przynosi modernizacja firmowych sanitariatów. Jednym z rozwiązań jest zainstalowanie w kuchniach i łazienkach wydajnych baterii z tzw. perlatorem. To specjalna końcówka napowietrzająca strumień, dzięki której możemy umyć produkty czy ręce, zużywając istotnie mniejszą ilość wody. Oszczędności wody z tego rodzaju instalacji sięgają ok. 60 procent. Taka końcówka do baterii nie jest droga, szczególnie dla firmy, ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych. Cała bateria z perlatorem jest oczywiście droższa, ale także z powodzeniem zmieści się w budżecie przedsiębiorstwa.

Innym, również wymagającym niewielkich nakładów finansowych rozwiązaniem, jest wykorzystywanie wody deszczowej. Zebrana podczas opadów woda może zostać użyta w celach przeciwpożarowych, do sprzątania (zakłady produkcyjne) czy nawadniania upraw w rolnictwie. W skali roku daje to naprawdę niebagatelne oszczędności.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA