fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaInwestycjeFirmy przenoszą produkcję z Europy do… USA

Firmy przenoszą produkcję z Europy do… USA

Stabilne ceny energii i pakiety rządowego wsparcia dla biznesu przyciągają do USA kolejne inwestycje.

Holenderska firma chemiczna OCI NV zamierza rozbudować swoje zakłady produkcji amoniaku w Teksasie. Rozwój biznesu w USA zapowiada też duńska firma jubilerska Pandora oraz niemiecki producent samochodów Volkswagen. Producent stali ArcelorMittal przyznaje, że zamierza ograniczyć swoją działalność w Niemczech, a lepsze niż wcześniej zakładano wyniki osiągały jego amerykańskie zakłady.

Europejskie gospodarki zostały dotknięte w ostatnich latach ograniczeniami i zachwianiem stabilności łańcuchów dostaw podczas pandemii COVID-19. Następnym wstrząsem było odcięcie dostaw surowców energetycznych z Rosji, po ataku tego kraju na Ukrainę.

W tym czasie amerykański dolar umocnił swoją wartość. Dodatkowo administracja prezydenta Joe Bidena uruchamia kolejne inicjatywy subwencji dla firm, m.in. dotując przedsiębiorstwa inwestujące w innowacyjne oraz zielone technologie. Dodatkowo dla przemysłu ważny jest stabilny i stosunkowo tani dostęp do amerykańskich surowców i usług dla biznesu.

wsj.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijne propozycje dla prywatnych inwestorów

Bruksela przygotowała propozycję pakietu regulacyjnego, którego celem ma być poprawa ochrony inwestorów detalicznych oraz wzmocnienie ich pozycji na europejskim rynku.
2 MIN CZYTANIA

Promot z Cieszyna otworzył nową halę produkcyjną

Jubileusz 35-lecia polska firma Promot-Zakłady Metalowe Sp. z o. o. z branży automotiv świętowała otwierając nową halę produkcyjną w zakładzie nr 2 w Cieszynie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska liderem rynku usług IT

Polska należy do najbardziej konkurencyjnych rynków dla branży IT w Europie Środkowej i Wschodniej oraz jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla outsourcingu takich usług na całym świecie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA