fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesFirmy przyzwyczajają się do ciężkich warunków

Firmy przyzwyczajają się do ciężkich warunków

Polskie przedsiębiorstwa zdają się adaptować do prowadzenia działalności w rzeczywistości gospodarczej, która jest pełna barier dla biznesu.

Najnowsze badanie Polskiego Instytutu Ekonomicznego wykazało, że w sierpniu 2023 roku zmniejszył się udział firm wskazujących na silną uciążliwość poszczególnych barier prowadzenia działalności gospodarczej. Może to oznaczać, że polscy przedsiębiorcy przyzwyczajają się do funkcjonowania w dobie spowolnienia gospodarczego.

Najnowszy Miesięczny Indeks Koniunktury pokazał, że w porównaniu do początku 2023 roku aż o 11 punktów procentowych spadł odsetek firm, które jako barierę do prowadzenia biznesu wskazują niepewność sytuacji gospodarczej. Dzisiaj jest to 66 proc. przedsiębiorstw. O tyle samo spadł odsetek przedsiębiorstw wskazujących na wysokie ceny energii. Z kolei o 5 punktów procentowych spadł odsetek firm, które narzekają na uciążliwość kosztów pracowniczych oraz kosztów finansowania zewnętrznego.

Sierpniowe badanie przedsiębiorców może oznaczać, że mimo spowolnienia gospodarczego firmy stają się mniej krytyczne w ocenie warunków funkcjonowania. Doświadczenia pandemiczne, działanie w warunkach kryzysu energetycznego, wojny za wschodnią granicą i wysokiej inflacji „zahartowało” polski biznes

– zauważono w Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Analizując poszczególne branże okazuje się, że niepewność sytuacji gospodarczej najbardziej doskwiera sektorowi handlowemu (71 proc.), a wysokie koszty pracownicze – gałęzi TSL (74 proc.). Produkcja narzeka na wysokie ceny energii (67 proc.), zaś niedostępność pracowników to znowu jest problem dla TSL (54 proc.), ale też budownictwa i produkcji (52 proc.), co wynika z odpływu mężczyzn z Ukrainy z polskiego rynku pracy. Branża TSL ma też duży problem z zatorami płatniczymi.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA