fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaKrajFirmy rodzinne solą polskiej gospodarki

Firmy rodzinne solą polskiej gospodarki

Zakończył się 13. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-RODZINY, po raz pierwszy w formule online. Ostatni dzień wydarzenia otworzył prowadzący Ernest Bodziuch, wspólnie z Ewą Sobkiewicz, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych (IFR) oraz Dawidem Rejmerem, wiceprezesem IFR. Nasza redakcja miała patronat nad tym wyjątkowym wydarzeniem.

Dyskusja podsumowująca projekt Lokalne Centra Kompetencji Rozwoju Firm Rodzinnych pokazała, jak ważne jest utrzymanie i docenianie firm rodzinnych w regionach. Wspólne działania łączące kompetencje samorządów i firm rodzinnych, stanowią w dzisiejszych czasach jeden z ważniejszych elementów rozwoju gospodarczego, zwłaszcza małych miast i miejscowości.

Prelegenci rozmawiali oczywiście o przyszłości. O tym, co czeka nas po kryzysie i pandemii. Głos zabrali m.in.: Adam Abramowicz Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, prof. Jerzy Hausner przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, Krzysztof Domarecki prezes Selena FM S.A., Andrzej Zalega prezes Przedsiębiorstwa Zarządzania Nieruchomościami oraz Mariusz Jankowski naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów Miasta Katowice.

Adam Abramowicz wskazał, że problemy będą dotykać szczególnie mikro i małych przedsiębiorców. Wspomniał o Dziesiątce Rzecznika MŚP, którą popiera też Stowarzyszenie IFR. Krzysztof Domarecki podkreślił z kolei, że kryzys dotyka wszystkich państw i wszystkie rządy pomagają rodzimym firmom w tym trudnym czasie. Mariusz Jankowski wskazał na bardzo istotną rolę lokalnej społeczności i samorządów w pomocy przedsiębiorcom w wychodzeniu z kryzysu. Z kolei Andrzej Zalega zauważył, że rewitalizacji wymaga nie tylko nasza gospodarka, ale także cała przestrzeń społeczna, w której żyjemy.

– Czy pandemię zapamiętamy tylko jako kryzys, czy też jako szansę na zmianę i dalszy rozwój? – pytał prof. Jerzy Hausner.

Wyjdą wzmocnieni

Z poprzednich paneli dyskusyjnych dowiedzieliśmy się od przedstawicieli największych firm rodzinnych m.in. tego, że koronakryzys zmusił ich do poszukiwania nowych rynków zbytu, także w krajach dotąd niepenetrowanych i dla Polski całkowicie egzotycznych. Zmobilizował też firmy do przeorganizowania swoich centrów dystrybucji, do prowadzenia negocjacji oraz sprzedaży zdalnej i hybrydowej, a także do przyspieszenia cyfryzacji.

Firmy rodzinne, między innymi ze względu na jasne zasady sukcesji oraz ogromną wolę przetrwania, mają szansę wyjść z kryzysu wzmocnione. Koronakryzys pozwolił im dokonać swego rodzaju samooczyszczenia z nie do końca prawidłowych procedur operacyjnych czy nietrafnych strategicznych założeń.

Wszyscy biorący udział w Zjeździe zgodnie podkreślali, jak ważne – zarówno lokalnie jak i dla całej polskiej gospodarki i wzrostu gospodarczego – są dające zatrudnienie setkom tysięcy pracowników polskie firmy rodzinne.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Barmani w Polsce powinni zarabiać więcej?

Związkowa Alternatywa domaga się podniesienia stawek osobom zatrudnionym w gastronomii, które pracują nocami z soboty na niedzielę.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński miód nie wjedzie do Polski

Polska Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych podjęła decyzję o niedopuszczeniu na polski rynek dużej partii miodu gryczanego z Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Sklepy nie będą chciały niedziel handlowych?

Polska 2050 chce rozluźnić przepisy dotyczące ograniczenia handlu w niedziele. Propozycja zakłada wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Elektromobilność już produkuje bezrobocie w branży motoryzacyjnej

W lutym ub.r. FCA Powertrain Poland w Bielsku Białej poinformowała, że ze względu na unijną politykę ratowania klimatu zamówienia na silniki spalinowe spadły i zwolniono około 300 z 800 pracowników. Do końca tego roku bielska fabryka ma zostać zlikwidowana.
2 MIN CZYTANIA

Czeka nas bitwa pokoleń na rynku mieszkaniowym?

Dwa pokolenia – młodsze i zdecydowanie starsze, będą coraz częściej rywalizować o zamieszkanie w miejskiej przestrzeni. Jakie propozycje mogą przygotować dla nich deweloperzy?
3 MIN CZYTANIA

Globalne fundusze wycofały swoje poparcie dla religii klimatystycznej?

BlackRock, JPMorgan Chase, Vanguard oraz State Street niedawno opuściły Climate Action 100+, koalicję największych zarządzających funduszami na świecie, która zobowiązała się zapewnić, by najwięksi globalni emitenci gazów cieplarnianych „podjęli niezbędne działania w sprawie zapobieżenia zmianom klimatu”.
2 MIN CZYTANIA