fbpx
wtorek, 14 stycznia, 2025
Strona głównaKrajFirmy rodzinne solą polskiej gospodarki

Firmy rodzinne solą polskiej gospodarki

Zakończył się 13. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-RODZINY, po raz pierwszy w formule online. Ostatni dzień wydarzenia otworzył prowadzący Ernest Bodziuch, wspólnie z Ewą Sobkiewicz, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych (IFR) oraz Dawidem Rejmerem, wiceprezesem IFR. Nasza redakcja miała patronat nad tym wyjątkowym wydarzeniem.

Dyskusja podsumowująca projekt Lokalne Centra Kompetencji Rozwoju Firm Rodzinnych pokazała, jak ważne jest utrzymanie i docenianie firm rodzinnych w regionach. Wspólne działania łączące kompetencje samorządów i firm rodzinnych, stanowią w dzisiejszych czasach jeden z ważniejszych elementów rozwoju gospodarczego, zwłaszcza małych miast i miejscowości.

Prelegenci rozmawiali oczywiście o przyszłości. O tym, co czeka nas po kryzysie i pandemii. Głos zabrali m.in.: Adam Abramowicz Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, prof. Jerzy Hausner przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, Krzysztof Domarecki prezes Selena FM S.A., Andrzej Zalega prezes Przedsiębiorstwa Zarządzania Nieruchomościami oraz Mariusz Jankowski naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów Miasta Katowice.

Adam Abramowicz wskazał, że problemy będą dotykać szczególnie mikro i małych przedsiębiorców. Wspomniał o Dziesiątce Rzecznika MŚP, którą popiera też Stowarzyszenie IFR. Krzysztof Domarecki podkreślił z kolei, że kryzys dotyka wszystkich państw i wszystkie rządy pomagają rodzimym firmom w tym trudnym czasie. Mariusz Jankowski wskazał na bardzo istotną rolę lokalnej społeczności i samorządów w pomocy przedsiębiorcom w wychodzeniu z kryzysu. Z kolei Andrzej Zalega zauważył, że rewitalizacji wymaga nie tylko nasza gospodarka, ale także cała przestrzeń społeczna, w której żyjemy.

– Czy pandemię zapamiętamy tylko jako kryzys, czy też jako szansę na zmianę i dalszy rozwój? – pytał prof. Jerzy Hausner.

Wyjdą wzmocnieni

Z poprzednich paneli dyskusyjnych dowiedzieliśmy się od przedstawicieli największych firm rodzinnych m.in. tego, że koronakryzys zmusił ich do poszukiwania nowych rynków zbytu, także w krajach dotąd niepenetrowanych i dla Polski całkowicie egzotycznych. Zmobilizował też firmy do przeorganizowania swoich centrów dystrybucji, do prowadzenia negocjacji oraz sprzedaży zdalnej i hybrydowej, a także do przyspieszenia cyfryzacji.

Firmy rodzinne, między innymi ze względu na jasne zasady sukcesji oraz ogromną wolę przetrwania, mają szansę wyjść z kryzysu wzmocnione. Koronakryzys pozwolił im dokonać swego rodzaju samooczyszczenia z nie do końca prawidłowych procedur operacyjnych czy nietrafnych strategicznych założeń.

Wszyscy biorący udział w Zjeździe zgodnie podkreślali, jak ważne – zarówno lokalnie jak i dla całej polskiej gospodarki i wzrostu gospodarczego – są dające zatrudnienie setkom tysięcy pracowników polskie firmy rodzinne.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA