fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumFirmy. Rozliczenie pełnej straty dopiero za rok

Firmy. Rozliczenie pełnej straty dopiero za rok

Ustawa z listopada 2018 r. wprowadziła do przepisów o PIT i CIT możliwość odliczenia przez przedsiębiorców całej straty do 5 mln zł. Ci jednak, którzy chcieliby skorzystać z tej możliwości już w tym roku, mogą czuć się rozczarowani. Nowe zasady będą miały bowiem zastosowanie do strat powstałych po 1 stycznia ub. roku.

– Oznacza to, że całą stratę będziemy mogli odliczyć dopiero za rok, czyli w 2021 roku. Wtedy będziemy składali zeznanie za 2020 r. i, jeśli wykażemy w nim dochód, możemy go pomniejszyć o stratę z 2019 r. – powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Marcin Sobieszek, doradca podatkowy z ATA Finance.

Taka sama informacja widnieje w Systemie Informacji Podatkowej.

"Dopiero w rozliczeniu rocznym składanym za 2020 r. podatnik, który wykazał stratę w 2019 r., będzie mógł ją rozliczyć jednorazowo, według nowych zasad" – przeczytać można w komunikacie ministerstwa.

– Przedsiębiorcy, którzy kierują się przede wszystkim zapisami ustaw podatkowych, mogą być nimi niemile zaskoczeni. Mało kto spodziewa się, że podejmując decyzję o rozliczeniu straty musi zaglądać jeszcze do innych przepisów, na dodatek z 2018 r. – mówi w rozmowie z "Rz" Dominik Niewadzi, doradca podatkowy z ALTO.

Jeśli przedsiębiorcy zdarzy się nieopatrzne rozliczenie straty już w tym roku, będzie musiał się on liczyć z wystąpieniem fiskusa o uregulowanie powstałej zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę.

JS/Business Insider

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA