Analiza przygotowana przez Future Collars z ICAN Research wykazała, że aż 62 proc. badanych firm pozytywnie ocenia przekwalifikowywanie pracowników. Z drugiej strony, tylko 6 proc. z nich zdecydowało się na wdrożenie takiego rozwiązania.
– Reskilling to jeden ze sposobów na to, by nadążać za rynkiem; za tym, co się dzieje w gospodarkach; za tym, co się dzieje na świecie – powiedziała wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha, która była obecna na prezentacji raportu. – A widzimy, że zmiany są bardzo dynamiczne i bardzo nieprzewidywalne. Promowanie reskillingu jest szansą na skorygowanie planów życiowych.
Zdaniem polityk sam reskilling jest spójny z polityką UE, która zakłada podnoszenie wykształcenia i kompetencji przez całe życie. Barbara Socha zapewniła również, że rząd podejmuje kroki, które mają wesprzeć firmy w przekwalifikowaniu pracowników, a w procesie legislacyjnym już teraz jest „cały pakiet ustaw związanych z reformą publicznych służb zatrudnienia”. Wiceminister wyraziła nadzieję, że ustawy te zostaną przyjęte do końca obecnej kadencji rządu.
W samym raporcie analitycy Future Collars zaznaczyli, że jeśli polskie firmy nie zaczną działać na rzecz podnoszenia kwalifikacji swoich pracowników, to ich pozycja na świecie znacząco osłabnie.
Na potrzeby omawianej analizy przebadano 300 przedsiębiorstw, z których połowa zatrudnia powyżej 250 osób.
PAP