fbpx
czwartek, 7 listopada, 2024
Strona głównaBiznesFirmy rzadko przekwalifikowują pracowników

Firmy rzadko przekwalifikowują pracowników

Większość polskich firm pozytywnie ocenia przekwalifikowanie pracowników, ale mało z nich się na to decyduje.

Analiza przygotowana przez Future Collars z ICAN Research wykazała, że aż 62 proc. badanych firm pozytywnie ocenia przekwalifikowywanie pracowników. Z drugiej strony, tylko 6 proc. z nich zdecydowało się na wdrożenie takiego rozwiązania.

– Reskilling to jeden ze sposobów na to, by nadążać za rynkiem; za tym, co się dzieje w gospodarkach; za tym, co się dzieje na świecie – powiedziała wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha, która była obecna na prezentacji raportu. – A widzimy, że zmiany są bardzo dynamiczne i bardzo nieprzewidywalne. Promowanie reskillingu jest szansą na skorygowanie planów życiowych.

Zdaniem polityk sam reskilling jest spójny z polityką UE, która zakłada podnoszenie wykształcenia i kompetencji przez całe życie. Barbara Socha zapewniła również, że rząd podejmuje kroki, które mają wesprzeć firmy w przekwalifikowaniu pracowników, a w procesie legislacyjnym już teraz jest „cały pakiet ustaw związanych z reformą publicznych służb zatrudnienia”. Wiceminister wyraziła nadzieję, że ustawy te zostaną przyjęte do końca obecnej kadencji rządu.

W samym raporcie analitycy Future Collars zaznaczyli, że jeśli polskie firmy nie zaczną działać na rzecz podnoszenia kwalifikacji swoich pracowników, to ich pozycja na świecie znacząco osłabnie.

Na potrzeby omawianej analizy przebadano 300 przedsiębiorstw, z których połowa zatrudnia powyżej 250 osób.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA