Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC) z Grupy Banku Światowego zainwestuje 40 mln euro w fundusz, który będzie wspierał rozwój firm technologicznych m.in. w Polsce.

Pieniądze zostaną zainwestowane w nowy fundusz private equity Innova Capital. Beneficjentami wsparcia będą średnie przedsiębiorstwa z Europy Środkowej i Wschodniej, a inwestycja ma wzmocnić odporność regionalnego rynku private equity, który boryka się ze skutkami pandemii i gdzie panują trudne warunki do pozyskiwania kapitału.

„Fundusz będzie wspierał rozwój przedsiębiorstw technologicznych głównie w Polsce i Rumunii, oraz pomagał im rosnąć poprzez akwizycje i ekspansję” – wyjaśniono w komunikacie.

Inicjatywa ma pomóc firmom stawić czoła wyzwaniom geopolitycznym i globalnemu spowolnieniu gospodarczemu. IFC liczy na to, że finansowanie podtrzyma inwestycje i pobudzi ożywienie gospodarcze w czasie, kiedy Polska i Rumunia borykają się z konsekwencjami wojny na Ukrainie jednocześnie przygotowując się do odgrywania ważnej roli w powojennej odbudowie tego kraju.

– Poprzez współpracę z Innova Capital chcemy wspierać średnie firmy w regionie w ich działaniach na rzecz podnoszenia kapitału, poprawy zarządzania oraz wykorzystania potencjału, jaki drzemie w innowacjach technologicznych – powiedział Ary Naïm, dyrektor regionalny IFC na Europę Środkową i Południowo-Wschodnią.

IFC wspiera rozwój europejskiego rynku private equity już od ponad 20 lat i dotychczas zainwestowała 470 mln dolarów w 21 funduszy private equity w Europie Środkowo-Wschodniej.

PAP

Poprzedni artykułDonaldu Tusku, niczego nie musisz!
Następny artykułJak Niemcy walczą z kryzysem energetycznym? Obniżają podatki!