fbpx
środa, 10 lipca, 2024
Strona głównaBiznesFirmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.

W ubiegłym roku korporacje zajmujące się dostarczaniem usług internetowych czy produkcją elektroniki znacznie zwiększyły kwoty przeznaczane na lobbing w unijnych instytucjach.

Big Tech nie żałuje pieniędzy

651 firm i organizacji biznesowych prowadzi działalność lobbingową w Brukseli na rzecz zmian w polityce cyfrowej. Łącznie w 2021 roku przeznaczyły na te cele 97 milionów euro, a w 2022 roku już 113 milionów euro.

Wśród najhojniej dotujących wywieranie legalnego wpływu na władze przedsiębiorstw znajdują się przede wszystkim takie amerykańskie korporacje jak Facebook, Apple, Google, Qualcomm, Microsoft, Intel i IBM czy chiński Huawei.

Co jest korzystne dla internetowych gigantów?

Ich działalność sprowadza się głównie do interwencji na polu prac nad przepisami dotyczącymi ustaw o usługach czy rynku cyfrowym. Firmy dążą do przyjmowania jak najbardziej korzystnych dla siebie rozwiązań w zakresie możliwości stosowania dynamicznych reklam, systemów opartych o algorytmy, zautomatyzowanego marketingu i sztucznej inteligencji. Przedstawiciele Google w ciągu ostatnich 4 lat odbyli 108 spotkań na ten temat z przedstawicielami unijnych instytucji.

euobserver.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA