fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesFirmy tracą na przerwanych łańcuchach dostaw

Firmy tracą na przerwanych łańcuchach dostaw

Prawie połowa polskich firm odczuwa negatywne skutki przerwanych łańcuchów dostaw – wynika z badania Skaner MŚP przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Zerwane łańcuchy dostaw odbiły się negatywnie na biznesie aż 47 proc. przedsiębiorstw z Polski. Według przeprowadzonego w III kwartale 2022 r. Skaneru MŚP, w tej grupie 34 proc. przedsiębiorców wskazuje na ograniczenie sprzedaży, a po 32 proc. informuje o konieczności szukania nowych dostawców i zamienników.

– W perspektywie długoterminowej możemy spodziewać się tym samym jeszcze większych wzrostów kosztów produkcji, co bezpośrednio przełoży się na ceny towarów i usług. Inflacja zaś, sama w sobie, tylko przez nielicznych wskazywana jest jako negatywny skutek przerwania łańcucha dostaw – powiedział Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Problemy z łańcuchami dostaw najbardziej odbiły się naturalnie na branży transportowej. Ze względu na wojnę na Ukrainie wiele firm wycofało się ze wschodnich rynków, a 45 proc. skarży się na ograniczenia sprzedaży. Poza tym prawie 42 proc. przedsiębiorstw zanotowało niższe dochody.

Swoje wyzwania w obecnej sytuacji ma też przemysł, który przez zaburzone łańcuchy dostaw przede wszystkim musi szukać nowych dostawców (41 proc.). Niemal co trzecia firma przemysłowa jest zmuszona poszukiwać zamienników dla surowców potrzebnych do produkcji. Podobny odsetek przedsiębiorców robi rezerwy i kupuje na zapas, aby zabezpieczyć się na przyszłość.

Prezes BIG Sławomir Grzelczak wskazał, żę wszystkie branże „co do zasady mierzą się aktualnie z deglobalizacją łańcucha dostaw, w tym koniecznością skrócenia ich, nawet w obliczu większych kosztów produkcyjnych w Europie”.

Źródło: BIG InfoMonitor

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA