Rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz dwukrotna podwyżka płacy minimalnej sprawi, że w polskich firmach wzrośnie presja płacowa – ostrzega LeasingTeam Group. Taki stan rzeczy może sprawić, że w 2024 roku firmy częściej będą stawiać na młodych ludzi.
LeasingTeam Group przypomina, że koszt utrzymania pracownika, który nie skończył 26. roku życia jest dużo niższy, bo ich zarobki są zwolnione z podatku dochodowego do wysokości, która nie przekracza w roku podatkowym kwoty 85 528 zł. Jeśli z kolei firma zatrudni studentów w oparciu o umowę cywilnoprawną, to nie musi odprowadzać za nich również składki zdrowotnej i na ubezpieczenie społeczne.
W 2024 roku utrzymanie jednego pracownika zarabiającego minimalną krajową będzie kosztowało około 62 000 zł w skali roku. Nic więc dziwnego, że pracodawcy szukają rozwiązań, które pozwolą nie tylko na rozwój przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim na obniżenie kosztów zatrudnienia. W obliczu rosnących kosztów pracy przełożeni będą chcieli w pełni wykorzystać zasoby młodych pracowników, skalując ich potencjał oraz rozwijając ich umiejętności, chociażby poprzez cykle szkoleń. Dzięki temu będą mieć pewność, że pomimo wzrostu kosztów po przekroczeniu przez pracownika 26. roku życia, warto utrzymać go na danym stanowisku. Zwłaszcza, że taka osoba doskonale zna już procesy organizacyjne przedsiębiorstwa oraz posiada zdolność do osiągania określonych celów biznesowych
– powiedział Marcin Chęsiak, dyrektor sprzedaży w LeasingTeam Group.
Eksperci LeasingTeam Group wskazują, że nowoczesne firmy powinny inwestować w młodych pracowników, bo jest to dla nich opłacalne. Zmniejsza to obecne koszty pracownicze oraz przynosi firmie długofalowe oszczędności. Każda nowa rekrutacja to strata czasu i pieniędzy, a zatrudnienie pracownika wiąże się z koniecznością jego wdrożenia i wcale nie daje gwarancji, że będzie on wartościowym dodatkiem dla firmy. Dlatego też rozwijanie już zatrudnionych specjalistów pozytywnie wpływa na efektywność całego zespołu, ale również buduje lojalność pracowników i zwiększa atrakcyjność przedsiębiorstwa jako pracodawcy.