fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaBiznesFirmy w Polsce będą stawiać na młodych ludzi

Firmy w Polsce będą stawiać na młodych ludzi

W związku z rosnącymi kosztami pracowniczymi firmy w Polsce coraz bardziej będą stawiać na młodych ludzi, którzy jeszcze nie skończyli 26. roku życia.

Rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz dwukrotna podwyżka płacy minimalnej sprawi, że w polskich firmach wzrośnie presja płacowa – ostrzega LeasingTeam Group. Taki stan rzeczy może sprawić, że w 2024 roku firmy częściej będą stawiać na młodych ludzi.

LeasingTeam Group przypomina, że koszt utrzymania pracownika, który nie skończył 26. roku życia jest dużo niższy, bo ich zarobki są zwolnione z podatku dochodowego do wysokości, która nie przekracza w roku podatkowym kwoty 85 528 zł. Jeśli z kolei firma zatrudni studentów w oparciu o umowę cywilnoprawną, to nie musi odprowadzać za nich również składki zdrowotnej i na ubezpieczenie społeczne.

W 2024 roku utrzymanie jednego pracownika zarabiającego minimalną krajową będzie kosztowało około 62 000 zł w skali roku. Nic więc dziwnego, że pracodawcy szukają rozwiązań, które pozwolą nie tylko na rozwój przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim na obniżenie kosztów zatrudnienia. W obliczu rosnących kosztów pracy przełożeni będą chcieli w pełni wykorzystać zasoby młodych pracowników, skalując ich potencjał oraz rozwijając ich umiejętności, chociażby poprzez cykle szkoleń. Dzięki temu będą mieć pewność, że pomimo wzrostu kosztów po przekroczeniu przez pracownika 26. roku życia, warto utrzymać go na danym stanowisku. Zwłaszcza, że taka osoba doskonale zna już procesy organizacyjne przedsiębiorstwa oraz posiada zdolność do osiągania określonych celów biznesowych

– powiedział Marcin Chęsiak, dyrektor sprzedaży w LeasingTeam Group.

Eksperci LeasingTeam Group wskazują, że nowoczesne firmy powinny inwestować w młodych pracowników, bo jest to dla nich opłacalne. Zmniejsza to obecne koszty pracownicze oraz przynosi firmie długofalowe oszczędności. Każda nowa rekrutacja to strata czasu i pieniędzy, a zatrudnienie pracownika wiąże się z koniecznością jego wdrożenia i wcale nie daje gwarancji, że będzie on wartościowym dodatkiem dla firmy. Dlatego też rozwijanie już zatrudnionych specjalistów pozytywnie wpływa na efektywność całego zespołu, ale również buduje lojalność pracowników i zwiększa atrakcyjność przedsiębiorstwa jako pracodawcy.

Źródło: LeasingGroup Team
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz więcej niewypłacalnych firm i branż

W 2023 r. niemal wszystkie branże i sektory polskiej gospodarki zanotowały wzrost niewypłacalności. Niepokojące jest zwłaszcza to, że w tym roku nie będzie lepiej.
4 MIN CZYTANIA

Polska eksportuje żywność na potęgę!

W 2023 roku padł kolejny rekord w eksporcie towarów rolno-spożywczych z Polski. To zasługa kilku czynników.
2 MIN CZYTANIA

Nowe regulacje, czyli nowy biznes

Zbliża się termin publikacji w Dzienniku Urzędowym UE nowelizacji dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych, której najważniejsze zmiany będą musiały być wdrożone w stosunku do istniejących instalacji od 2026 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA