Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że w związku z zamknięciem przejścia granicznego w Bobrownikach firmy działające w strefie przygranicznej będą mogły starać się o wsparcie. To efekt współpracy MRiT oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Przejście graniczne w Bobrownikach zostało zamknięte 10 lutego 2023 r. w związku z troską o bezpieczeństwo państwa i zagrożeniem ze strony Białorusi. Taka decyzja skutkowała stratami dla niektórych przedsiębiorców ze strefy przygranicznej.
– Nie zostawiamy firm działających przy granicy bez wsparcia. Przygotowane przez nas rozwiązania to realne wsparcie dla firm, które straciły swoje dochody w wyniku ograniczenia ruchu granicznego z Białorusią – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – Szacujemy, że z naszej pomocy skorzysta ok. 150 podmiotów, a miesięczny koszt pomocy wyniesie ok. 2,3 mln zł – dodał.
Wiceminister Olga Semeniuk-Patkowska dodała, że w wyjątkowych przypadkach pomoc może zostać rozszerzona na firmy działającej dalej niż strefa przygraniczna, bo one także mogły ponieść straty w związku z zawieszeniem ruchu granicznego.
Zgodnie z planem wsparcie zostanie przeznaczone dla firm z branży turystycznej, gastronomicznej, sprzedaży detalicznej oraz dla kantorów wymiany walut. MRiT wyjaśniło, że możliwość uzyskania rekompensaty będzie ograniczona do firm, które nie zalegają z należnościami publicznymi oraz odnotowały 50-proc. spadek przychodów w miesiącu objętym zamknięciem przejścia, w porównaniu do odpowiedniego miesiąca referencyjnego (jeden z dwóch poprzednich lub – co do zasady – analogiczny w roku ubiegłym).
Rekompensata będzie wypłacana na wniosek oraz maksymalnie 3 razy w roku, tj. za 3 określone miesiące. Wojewoda będzie mógł rozszerzyć taką pomoc na kolejne miesiące. Wysokość pomocy będzie iloczynem kwoty minimalnego wynagrodzenia i liczby osób zgłoszonych przez podmiot do ubezpieczenia.