fbpx
piątek, 24 stycznia, 2025
Strona głównaKrajFirmy z Podlasia będą mogły starać się o wsparcie

Firmy z Podlasia będą mogły starać się o wsparcie

Podlaskie firmy z przygranicza z Białorusią będą mogły wnioskować o rządową pomoc.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że w związku z zamknięciem przejścia granicznego w Bobrownikach firmy działające w strefie przygranicznej będą mogły starać się o wsparcie. To efekt współpracy MRiT oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Przejście graniczne w Bobrownikach zostało zamknięte 10 lutego 2023 r. w związku z troską o bezpieczeństwo państwa i zagrożeniem ze strony Białorusi. Taka decyzja skutkowała stratami dla niektórych przedsiębiorców ze strefy przygranicznej.

– Nie zostawiamy firm działających przy granicy bez wsparcia. Przygotowane przez nas rozwiązania to realne wsparcie dla firm, które straciły swoje dochody w wyniku ograniczenia ruchu granicznego z Białorusią – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – Szacujemy, że z naszej pomocy skorzysta ok. 150 podmiotów, a miesięczny koszt pomocy wyniesie ok. 2,3 mln zł – dodał.

Wiceminister Olga Semeniuk-Patkowska dodała, że w wyjątkowych przypadkach pomoc może zostać rozszerzona na firmy działającej dalej niż strefa przygraniczna, bo one także mogły ponieść straty w związku z zawieszeniem ruchu granicznego.

Zgodnie z planem wsparcie zostanie przeznaczone dla firm z branży turystycznej, gastronomicznej, sprzedaży detalicznej oraz dla kantorów wymiany walut. MRiT wyjaśniło, że możliwość uzyskania rekompensaty będzie ograniczona do firm, które nie zalegają z należnościami publicznymi oraz odnotowały 50-proc. spadek przychodów w miesiącu objętym zamknięciem przejścia, w porównaniu do odpowiedniego miesiąca referencyjnego (jeden z dwóch poprzednich lub – co do zasady – analogiczny w roku ubiegłym).

Rekompensata będzie wypłacana na wniosek oraz maksymalnie 3 razy w roku, tj. za 3 określone miesiące. Wojewoda będzie mógł rozszerzyć taką pomoc na kolejne miesiące. Wysokość pomocy będzie iloczynem kwoty minimalnego wynagrodzenia i liczby osób zgłoszonych przez podmiot do ubezpieczenia.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA