Przedsiębiorcy ze wschodniej Polski będą mogli się starać o nowe wsparcie finansowe ze środków unijnych.

Pexels.com

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości poinformowała, że dla przedsiębiorców, samorządów i start-upów z Polski Wschodniej przewidziano aż 1,39 mld euro wsparcia ze środków unijnych. Pomoc będzie możliwa w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW).

Z FEPW będą mogły skorzystać firmy z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz części mazowieckiego (bez Warszawy i powiatów przyległych). Jak wyjaśnia PARP głównym celem programu jest utrwalenie warunków sprzyjających konkurencyjności makroregionu oraz zapewnienie wyższej jakości życia w tej części kraju.

„Do 2027 roku polscy przedsiębiorcy z sektora mikro-, małych i średnich firm ze wschodnich województw będą mogli skorzystać z licznych programów wsparcia, dostosowanych do potrzeb występujących w regionie. Na pomoc w rozwoju będą mogły liczyć także startupy. Programy inkubacji będą realizowane przez wyspecjalizowane ośrodki innowacji, działające w partnerstwie z innymi podmiotami ekosystemu wsparcia przedsiębiorczości startupowej” – podano w komunikacie prasowym.

PARP dodał, że nowością będą konkursy w zakresie automatyzacji i robotyzacji produkcji, gdyż jednym z priorytetów jest transformacja firm w kierunku Przemysłu 4.0.

– Polska Wschodnia to wciąż niewykorzystany potencjał gospodarczy, historycznie uwarunkowany większymi wyzwaniami rozwojowymi. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości angażuje się w działania, które mają znieść te przeszkody i wzmacniać funkcjonujące tam firmy zapewniając im właściwe instrumenty wsparcia – powiedział cytowany w komunikacie Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – Jesteśmy przekonani, że w najbliższych latach wspólnie zrealizujemy wiele ciekawych, innowacyjnych, ale także użytecznych społecznie projektów – podsumował.

PARP

Poprzedni artykułPolski biznes chce odbudować Ukrainę
Następny artykułMiesięcznik FPG – #1/2023