fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesFirmy zombie jeszcze wzmocnią inflację?

Firmy zombie jeszcze wzmocnią inflację?

444 mln euro, czyli ok. 2,5 mld złotych nowych kredytów dla MŚP, udzielanych na preferencyjnych warunkach utrzyma wiele firm przy życiu. Gwarantem pożyczek jest Europejski Fundusz Gwarancyjny (EFG), dzięki któremu mają one preferencyjny charakter. Antyinflacyjne pożyczki dla firm mogą okazać się jednak niekorzystne dla gospodarki.

Podwyżki cen mediów – szczególnie energii elektrycznej – uderzają w firmy. Oferowana jest więc im pomoc w przetrwaniu i rozwoju. Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą wesprzeć się teraz pożyczką antyinflacyjną zaciągając, na preferencyjnych warunkach, dług o wartości od 800 tys. do nawet 10 mln złotych. Oprocentowanie pożyczek ma być niższe niż rynkowe. Ostateczna wysokość pożyczki jest ustalana indywidualnie, w zależności od branży, w której działa przedsiębiorca, jego sytuacji finansowej oraz perspektyw rozwoju.

– Pożyczka antyinflacyjna z gwarancją EFG pomoże firmom rozwijać się w trakcie rosnącej inflacji – przekonuje Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

Spłata nawet przez dziesięć lat

Pożyczka z gwarancją EFG jest dedykowana małym i średnim przedsiębiorcom. Ma mieć okres spłaty wykraczający poza dotychczasowe standardy bankowe przy wspieraniu inwestycji. Okres finansowania wyniesie do 48 miesięcy dla pożyczek obrotowych – czyli przeznaczonych na bieżącą działalność przedsiębiorcy, ale już nawet do 120 miesięcy (10 lat) dla pożyczek inwestycyjnych przeznaczonych na sfinalizowanie inwestycji. Spłata odbywać się będzie w równych ratach kapitałowych. Istnieje też możliwość karencji spłaty kapitału.

Pożyczki te są atrakcyjniejsze od „zwykłych” rynkowych, bo ich zabezpieczeniem nie jest hipoteka czy zastaw rejestrowy, ale w 70 proc. gwarancja Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego. Opłatę za udzielenie tej gwarancji (w wysokości 0,2 proc. jej wartości) ponosi ARP.

Jeśli przedsiębiorca złoży wniosek do końca marca 2022 roku, otrzyma pożyczkę bez prowizji.

Pomaganie firmom zombie

W swojej błyskotliwej pracy z 2020 roku pt. „Zombie Credit and (Dis-)Inflation: Evidence from Europe” (Kredyt dla firm-zombie i (dez)inflacja: dowody z Europy) autorzy: Viral V. Acharya, Matteo Crosignani, Tim Eisert oraz Christian Eufinger badali wpływ pomocy publicznej udzielanej firmom europejskim oraz japońskim w warunkach panującej wówczas presji deflacyjnej na gospodarkę. Ich zdaniem szczodra polityka banków centralnych oraz tzw. pożyczki zombie – czyli tanie kredyty dla firm, udzielane w warunkach kryzysu – zaburzyły rynkowe mechanizmy funkcjonowania przedsiębiorstw. Wiele firm, które powinny upaść, mogło dzięki nim działać dalej, co prowadziło do „zombifikacji” gospodarki. Tani kredyt sprawiał, że sztucznie podtrzymywane przy życiu firmy zalewały rynek swoimi produktami, tworząc dodatkową presję na obniżkę cen i pogłębiając deflację.

Co jednak, gdy to samo dzieje się w warunkach wysokiej inflacji? Tu efekt może być odwrotny. Firmy zombie, wsparte przy życiu tanim kredytem, dopasują się do warunków rynkowych i będą sprzedawać drogie towary, dodatkowo jeszcze wzmacniając impuls inflacyjny. Pomagając, przez preferencyjne finansowanie, słabnącym firmom warto dostrzegać także długofalowe, makroekonomiczne skutki takiego działania.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA