fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaBiznesFiskus chce ścigać drobnych sprzedawców na portalach aukcyjnych i społecznościowych

Fiskus chce ścigać drobnych sprzedawców na portalach aukcyjnych i społecznościowych

Urzędy skarbowe chcą (i zapewne będą) pozyskiwać raporty od portali, na których odbywa się drobna sprzedaż. Zamknie to drogę do zarabiania handlującym obecnie bez podatku.

Na podstawie informacji o tym, że ktoś handluje na nieco szerszą skalę bez prowadzenia udokumentowanej działalności gospodarczej, urzędnicy będą mogli od początku września tego roku pytać o źródła dochodów sprzedawcy, a także o przedmiot i wielkość takiego handlu. I w razie czego nakładać podatki.

Teoretycznie, gdy ktoś coś sprzedaje na aukcji – nawet własnego i używanego – to ma z tego dochód, więc powinien odprowadzić podatek dochodowy. Termin na uregulowanie zaliczki na PIT liczony jest od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie sprzedawanego towaru. W praktyce jednak fiskus na ogół przymykał na to oko.

Danina po przekroczeniu 9 tysięcy złotych

Tym częściej przymykał, że według przepisów obowiązek podatkowy powstaje tylko wówczas, gdy handlujący przeprowadził trzydzieści sfinalizowanych transakcji łącznie albo gdy łączna wartość osiągniętych przez niego przychodów przekroczyła w danym roku 2 tys. euro (obecnie jest to około 9 tys. złotych).

Taki handlarz musi się z tym liczyć, że system skarbowy zwróci na niego uwagę, a w ślad za komputerowym alertem zainteresują się nim także urzędnicy skarbowi wzywając go następnie na rozmowę. Na ogół jednak nic takiego się nie dzieje. Tak jest jeszcze dzisiaj. Za chwilę ma się to jednak zmienić.

Dostęp do informacji o transakcjach

Od początku września fiskus ma uzyskać dostęp do historii transakcji na OLX, Allegro, Aliexpress, Vinted oraz innych tego rodzaju platformach transakcyjnych i miejsc, gdzie odbywa się drobny handel. Także w obrębie mediów społecznościowych, na przykład na Facebooku, który udostępnia specjalną przestrzeń (Marketplace) wymiany handlowej używanych rzeczy).

Za moment ma więc być tak, że gdy handlujący przekroczy określony limit liczby i wartości sprzedanych przedmiotów w sieci, to z dużą dozą pewności może spodziewać się listu ze skarbówki z żądaniem wyjaśnień na temat osiągniętych przychodów.

Brawo Krajowa Administracjo Skarbowa, brawo fiskusie! Ścigajcie tych przestępców skarbowych. A w tym czasie grube ryby, stosujące z powodzeniem kreatywną księgowość, będą mogły spać spokojnie.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chcesz handlować w niedzielę? Przemyśl to

Warto mieć na uwadze, że Sąd Najwyższy rozstrzygnął kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego na temat pewnego rodzaju trików pozwalających unikać zakazu pracy w niedziele.
3 MIN CZYTANIA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz handlować w niedzielę? Przemyśl to

Warto mieć na uwadze, że Sąd Najwyższy rozstrzygnął kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego na temat pewnego rodzaju trików pozwalających unikać zakazu pracy w niedziele.
3 MIN CZYTANIA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA