fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesFiskus chce ścigać drobnych sprzedawców na portalach aukcyjnych i społecznościowych

Fiskus chce ścigać drobnych sprzedawców na portalach aukcyjnych i społecznościowych

Urzędy skarbowe chcą (i zapewne będą) pozyskiwać raporty od portali, na których odbywa się drobna sprzedaż. Zamknie to drogę do zarabiania handlującym obecnie bez podatku.

Na podstawie informacji o tym, że ktoś handluje na nieco szerszą skalę bez prowadzenia udokumentowanej działalności gospodarczej, urzędnicy będą mogli od początku września tego roku pytać o źródła dochodów sprzedawcy, a także o przedmiot i wielkość takiego handlu. I w razie czego nakładać podatki.

Teoretycznie, gdy ktoś coś sprzedaje na aukcji – nawet własnego i używanego – to ma z tego dochód, więc powinien odprowadzić podatek dochodowy. Termin na uregulowanie zaliczki na PIT liczony jest od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie sprzedawanego towaru. W praktyce jednak fiskus na ogół przymykał na to oko.

Danina po przekroczeniu 9 tysięcy złotych

Tym częściej przymykał, że według przepisów obowiązek podatkowy powstaje tylko wówczas, gdy handlujący przeprowadził trzydzieści sfinalizowanych transakcji łącznie albo gdy łączna wartość osiągniętych przez niego przychodów przekroczyła w danym roku 2 tys. euro (obecnie jest to około 9 tys. złotych).

Taki handlarz musi się z tym liczyć, że system skarbowy zwróci na niego uwagę, a w ślad za komputerowym alertem zainteresują się nim także urzędnicy skarbowi wzywając go następnie na rozmowę. Na ogół jednak nic takiego się nie dzieje. Tak jest jeszcze dzisiaj. Za chwilę ma się to jednak zmienić.

Dostęp do informacji o transakcjach

Od początku września fiskus ma uzyskać dostęp do historii transakcji na OLX, Allegro, Aliexpress, Vinted oraz innych tego rodzaju platformach transakcyjnych i miejsc, gdzie odbywa się drobny handel. Także w obrębie mediów społecznościowych, na przykład na Facebooku, który udostępnia specjalną przestrzeń (Marketplace) wymiany handlowej używanych rzeczy).

Za moment ma więc być tak, że gdy handlujący przekroczy określony limit liczby i wartości sprzedanych przedmiotów w sieci, to z dużą dozą pewności może spodziewać się listu ze skarbówki z żądaniem wyjaśnień na temat osiągniętych przychodów.

Brawo Krajowa Administracjo Skarbowa, brawo fiskusie! Ścigajcie tych przestępców skarbowych. A w tym czasie grube ryby, stosujące z powodzeniem kreatywną księgowość, będą mogły spać spokojnie.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA