fbpx
środa, 13 listopada, 2024
Strona głównaPodatkiFiskus już niedługo na bieżąco będzie śledził wydatki podatnika

Fiskus już niedługo na bieżąco będzie śledził wydatki podatnika

Od 2024 roku trzeba będzie obowiązkowo wystawiać faktury w Krajowym Systemie e-Faktur. Nakładający taki obowiązek projekt ustawy został właśnie skierowany przez Ministerstwo Finansów do konsultacji. Dzięki temu fiskus zyska kolejne nowe narzędzie do monitorowania podatników w czasie rzeczywistym.

Funkcjonujące od pewnego czasu – jako rozwiązanie testowe i dobrowolne – wystawianie faktur za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), czyli tzw. faktur restrukturyzowanych, ma się od 1 stycznia 2024 roku stać obowiązkowe dla wszystkich podatników. Ministerstwo Finansów rozpoczęło właśnie konsultacje publiczne projektu (UD 468) ustawy wprowadzającej e-fakturę jako powszechnego system rozliczeń. Wcześniej Polsce udało się uzyskać zgodę na wprowadzenie tego rozwiązania ze strony UE (chodzi o decyzje wykonawczą Rady (UE) 2022/1003 z 17 czerwca 2022 r. upoważniającą Rzeczpospolitą Polską do stosowania szczególnego środka stanowiącego odstępstwo od art. 218 i 232 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej; Dz. Urz. UE L 168/81).

Obligatoryjne e-fakturowanie obejmie czynności, które obecnie wymagają udokumentowania fakturą wystawioną zgodnie z ustawą o VAT. Będą to czynności podlegające opodatkowaniu VAT w Polsce, w tym krajowe dostawy towarów i świadczenie usług dokonywane pomiędzy przedsiębiorcami (B2B) na rzecz organów publicznych (B2G) lub konsumentów (B2C). Obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych (e-faktur) będzie miał zastosowanie do podatników wykonujących czynności objęte wymogiem fakturowania według polskich regulacji VAT, którzy posiadają siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Zasady wystawiania e-faktur będą skierowane też do podatników stosujących tzw. zwolnienie podmiotowe (drobni przedsiębiorcy).
Dostawy towarów i świadczenie usług B2C, a także sprzedaż objęta zwolnieniem z VAT będą mogły być również dokumentowane e-fakturą.

Równocześnie realizując zasadę powszechności stosowania KSeF Ministerstwo Finansów proponuje zrezygnować z możliwości wystawiania faktur przy zastosowaniu kas rejestrujących. Mając jednak na uwadze konieczność dostosowania się rynku do takiej zmiany, w projekcie zaproponowano wprowadzenie takiego ograniczenia od 1 stycznia 2025 r., tj. z rocznym przedłużeniem stosowania. Natomiast od 1 stycznia 2024 r. nie będzie uznawany za e-fakturę paragon z NIP do 450 zł, tak jak ma to miejsce obecnie. Dokumenty te nie będą spełniały wymagań dla e-faktur.

Wprowadzenie obligatoryjnych e-faktur spowoduje skrócenie podstawowego terminu zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym do 40 dni. Projektowane rozwiązanie zakłada, co do zasady, likwidację terminu 60-dniowego zwrotu VAT i wprowadzenie w to miejsce terminu 40-dniowego, przy jednoczesnym dostosowaniu zasad doręczeń umożliwiających efektywne stosowanie przepisów w zakresie zwrotu VAT przez organy podatkowe. Przyjęte rozwiązanie zakłada stosowanie zasad doręczenia postanowień o przedłużeniu terminu zwrotu analogicznych jak dla zasad zwrotu VAT w terminie 15-dniowym dla tzw. podatników bezgotówkowych. To swoista nagroda dla podatników.

Równocześnie obowiązki podatkowe oraz sprawozdawcze zostaną znacząco uproszczone, np. nastąpi ograniczenie obowiązków w JPK_VAT z deklaracją. W sytuacji, gdy wszystkie faktury będą dostępne w KSeF nie będzie konieczności raportowania ich w innych systemach.

Wprowadzając obowiązek korzystania z KSeF w prosty sposób, fiskus zyska pełną kontrolę nie tylko nad wszystkimi zafakturowanymi przychodami przedsiębiorców, ale także nad tym, jakie ponoszą oni wydatki. Stąd obowiązek wystawiania w tej formie także tych faktur, które VAT nie zawierają, ponieważ wystawia je podatnik z tego podatku zwolniony. Fiskus nie kryje zresztą, że poza licznymi i wielokrotnie podkreślanymi korzyściami dla podatników, system ten przyniesie sporo ułatwień samemu fiskusowi, który będzie mógł na bieżąco śledzić nie tylko wydatki konkretnych podatników, ale także agregować informacje o określonych grupach podatników i na tej podstawie podejmować np. inicjatywy ustawodawcze. Jakie? Ano np. takie, które szczególnie popularne kategorie firmowych wydatków wyłączą z kosztów, tak jak miało to już miejsce np. w przypadku wydatków samochodowych.

Nie można też wykluczyć takich sytuacji, w których fiskus będzie na określone koszty „polował” w ramach szeroko zakrojonych kontroli, które będzie można przeprowadzać automatycznie na dużych grupach podatników. Dużych, bo praktycznie na wszystkich korzystających z nowego systemu.

Marek Kutarba
Marek Kutarba
Prawnik i publicysta, ekspert w zakresie prawa podatkowego i finansów. Karierę zawodową rozpoczął od pracy w Izbie Skarbowej we Wrocławiu. Później związany z licznymi tytułami prasowymi, w tym największymi polskimi dziennikami gospodarczymi, w których pełnił funkcje redakcyjne i publikował na tematy podatkowe i gospodarcze. Autor książek i praktycznych poradników z zakresu prawa podatkowego. Obecnie właściciel firmy doradczej specjalizującej się w zarządzaniu finansowym i restrukturyzacji kosztów oraz kontent marketingu i litigation PR.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Podatek liniowy już nie tak popularny

W ciągu zaledwie roku, w wyniku zmian wprowadzonych Polskim Ładem, liczba podatników liniowego PIT zmalała o więcej niż jedną trzecią, a zapłacony przez nich podatek o jedną piątą. Równocześnie wzrosła tzw. efektywna stawka opodatkowania.
4 MIN CZYTANIA

Wydatki na wdrożenie KSeF można odliczyć podwójnie

Koszty związane z implementacją oprogramowania koniecznego do komunikacji z Krajowym Systemem e-Faktur mogą spełniać kryteria prac badawczo-rozwojowych (B+R), co umożliwia odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi na badania i rozwój. Taki wniosek wynika z interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora KIS w styczniu 2024 r.
4 MIN CZYTANIA

Niepełny miesiąc pracy nie wpływa na potrącenia komornicze

Praca przez część miesiąca nie wpływa na kwotę wolną od potrąceń komorniczych. Jeśli pracownik jest zatrudniony na pełnym etacie, ale nie przepracował pełnego miesiąca (np. z powodu ustania stosunku pracy w trakcie miesiąca), obowiązujące przepisy nie pozwalają na zmniejszenie kwoty wolnej od potrąceń w ramach egzekucji komorniczej.
3 MIN CZYTANIA