fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiFiskus pójdzie firmom na rękę?

Fiskus pójdzie firmom na rękę?

Rząd chce wydłużyć termin rozliczenia podatków dochodowych dla firm.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia przewidującego wydłużenie terminu dla firm na rozliczenia CIT. Nowa data graniczna to 30 czerwca 2023 r.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami firmy muszą złożyć zeznanie o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym do końca trzeciego miesiąca roku następnego. W tym terminie muszą też wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że planowane zmiany wynikają z „dynamicznie zmieniającej się sytuacji makroekonomicznej, jak również wystąpienia na krajowym rynku negatywnych zjawisk gospodarczych spowodowanych czynnikami zewnętrznymi”. Poza tym zmiany przepisów mają ułatwić wywiązywanie się z ustawowego obowiązku rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych, a sam projekt ma uwzględniać postulaty zgłaszane przez środowisko księgowych.

Zmiana przepisów będzie dotyczyć wszystkich podatników, których rok podatkowy zakończył się w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 28 lutego 2023 r. i będą oni mieli wydłużony termin złożenia zeznania oraz zapłaty podatku. Zgodnie z planem rozporządzenie miałoby wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA