fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaPodatkiForum Akcyzowe, czyli najwyraźniej coś poszło nie tak

Forum Akcyzowe, czyli najwyraźniej coś poszło nie tak

Ministerstwo Finansów powołało do życia Forum Akcyzowe. Jego formuła miała wypracować rozwiązania, które sprawią, że rynek tytoniowy w Polsce będzie wreszcie kształtowany w oparciu o decyzje racjonalne. W teorii samo Forum przysłużyć się miało także poprawie sytuacji polskich plantatorów tytoniu, czyli znacznej grupy przedstawicieli sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Tyle że kształt, jaki przybrały grupy robocze, uniemożliwia prowadzenie prac innych niż tylko na korzyść jednego koncernu tytoniowego.

Czym jest Forum Akcyzowe?

Nadrzędnym celem Forum Akcyzowego jest stworzenie szeregu rekomendacji prawnych, które w szczególnym stopniu Ministerstwo Finansów brać ma pod uwagę przy wypracowywaniu kształtu podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe, nowatorskie wyroby tytoniowe, płyny do e-papierosów orasz susz tytoniowy.

W tym celu – w zależności od zakresu tematycznego – Forum podzielone zostało na cztery 10-osobowe grupy robocze, które budować mieli niezależni eksperci, przedsiębiorcy z sektora MŚP i przedstawiciele najważniejszych na rynku graczy. Tak się jednak nie stało.

Czy to żart?

Nie, to nie żart. Mowa o formie uzyskania prawa do czynnego udziału w pracach grup. Departament Podatku Akcyzowego w Ministerstwie Finansów wymyślił, że najlepszą formą zapisów do maleńkich grup roboczych będzie aplikowanie przez specjalnie wygenerowane przez resort okno do logowania. Wszystko odbywać się miało zgodnie z metodą „kto pierwszy, ten lepszy”. Nieważne, że taki sposób wyłonienia członków grup roboczych jest niezgodny z zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 14 maja 2021 r. w sprawie Forum Akcyzowego, zgodnie z którym to Przewodniczący Forum wskazuje uczestników Forum biorących udział w pracach grupy roboczej, uwzględniając równą reprezentację różnych środowisk uczestniczących w pracach Forum.

Czy ministerstwo stało się ofiarą ataku hackerskiego? Czy jeden z koncernów tytoniowych posługiwał się sprytnymi informatycznymi sztuczkami? Czy ktoś z pracowników resortu finansów wykazał się złą wolą? Tego nie wiadomo. Wiadomo jednak, że skład grup, które tworzyć będą rekomendacje względem podatku akcyzowego dla Ministerstwa Finansów, szczelnie wypełniły osoby związane pośrednio lub bezpośrednio z jednym tylko koncernem obecnym na polskim rynku. Mało? W składzie grup w zasadzie nie znaleźli się przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw, a to przecież o racjonalizację przepisów względem tych osób miało w założeniach bić się Forum Akcyzowe.

Można – naturalnie – doszukiwać się tu rozstrzygnięć, za którymi stał ślepy los. Ale czy wówczas formularz rejestracyjny byłby otwarty zaledwie… kilkanaście sekund? Czy wówczas tak rozkładałyby się akcenty w grupach? Można także domniemywać – zostawiając z boku stereotypy – że seniorzy przeprowadzili procedurą logowania znacznie szybciej niż trzydziestolatkowie. Wszystko można, tylko po co?

Po co tworzyć grupy, których członkowie „spijają sobie z dziubków”? To obraz nędzy i rozpaczy, z którym resort finansów powinien jak najszybciej zrobić porządek. Leży to bowiem w ich wizerunkowym obowiązku.

Śmiech przez łzy

Cała sytuacja postronnym obserwatorom wydawać się może smutnym żartem. O żarcie nie może być jednak mowy, gdy uświadomimy sobie, jak patowa jest ta sytuacja dla całkiem sporej grupy polskich małych i średnich przedsiębiorców oraz plantatorów tytoniu. Nawet organizacje, które zrzeszają małych i średnich polskich graczy na krajowym rynku tytoniowym, okazały się „zbyt niereprezentatywne”, by dostąpić zaszczytu czynnego uczestnictwa w pracach.

Efektem tej kuriozalnej sytuacji, do której dojść mogło chyba tylko w Polsce, jest fakt, że rekomendacje, które finalnie trafią na biurko ministra Tadeusz Kościńskiego, będą miały zerową wartość merytoryczną. Mogą być one natomiast korzystne dla jednego z rynkowych gigantów. I tylko dla tej firmy.

Równie dobrze wyobrazić możemy sobie, że grupę roboczą decydująca o być albo nie być górników tworzą wyłącznie aktywiści Greenpeace, a o przyszłości 5G decydują eksperci z foliowymi kaskami na głowach.

Sytuacja jest żałosna także w kontekście zapewnień rządu dotyczących tego, że o małych i średnich przedsiębiorców ktoś zacznie wreszcie dbać. Oddać należy, że sam rzecznik MŚP Adam Abramowicz interweniował w sprawie, ale na jego apele głuche pozostaje Ministerstwo Finansów, które w tej sprawie ma przecież decydujący głos. Na nic zdały się także pisma kierowane do resortu przez przedsiębiorców, pominięte firmy, przedstawicieli sektora NGO i licznych ekspertów.

Cóż, pozostaje czekać na odpowiedź resortu finansów, które poproszone zostało o upublicznienie danych czasowych dotyczących logowania do grup. Pytanie, czy realnie możemy liczyć na to, że te dane ujrzą jednak światło dzienne…

Jacek Podgórski
Jacek Podgórski
Dyrektor Forum Rolnego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Członek zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych oraz zespołu problemowego ds. międzynarodowych Rady Dialogu Społecznego. Były dyrektor Forum Podatkowo-Regulacyjnego w Departamencie Prawa i Legislacji ZPP. Wieloletni dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej. Autor licznych publikacji z zakresu funkcjonowania gospodarki rolnej Polski i Unii Europejskiej. Były dziennikarz i felietonista.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak uzdrowić krajową legislację?

W Polsce o procesie legislacyjnym trudno dziś mówić bez emocji. Złośliwie można by powiedzieć, że jest to wprawdzie proces, ale nie stanowienia prawa, tylko jego masowej produkcji. I to produkcji marnej jakości. Nie pozostaje to bez znaczenia dla biznesu, który o legislacji myśli z uzasadnioną trwogą.
6 MIN CZYTANIA

Obudzić z marazmu polski rynek pracy!

Polski rynek pracy w niedalekiej przyszłości będzie borykać się z niedoborem pracowników znacznie przewyższającym dzisiejsze, sygnalizowane przez przedsiębiorców, problemy. Wskaźniki demograficzne nie pozostawiają tu złudzeń. Pozostaje tu zatem pytanie – co robić?
5 MIN CZYTANIA

Polska powinna mieć swoją rakiję

Produkcja destylatów to element tradycji i kultury wielu regionów świata. Polska wcale nie jest tu białą plamą na mapie świata, ale od innych miejsc w samej choćby Unii Europejskiej odróżnia nas to, że wytwarzanie trunków o „słusznym” woltażu w domowych warunkach jest nad Wisłą po prostu nielegalne.
4 MIN CZYTANIA