Ponad 300 wydarzeń – przede wszystkim debat z udziałem polityków, przedstawicieli biznesu oraz kultury i nauki – w których wzięło udział niemal 5,2 tys. gości – tak w liczbach wyglądało XXI Forum Ekonomiczne, które po raz trzeci odbyło się w Karpaczu.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego było „Europa w obliczu nowych wyzwań”. W trzydniowym sympozjum wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy Piotr Gliński i Henryk Kowalczyk, a także szefowie resortów m.in.: zdrowia Adam Niedzielski, finansów Magdalena Rzeczkowska, rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, infrastruktury Andrzej Adamczyk czy edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Do Karpacza przyjechali też m.in. premier Czech Petr Fiala b. prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarovic, minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoła Solski czy deputowana Rady Najwyższej Ukrainy Kira Rudyk. W Forum Ekonomicznym wziął udział również prezes PiS Jarosław Kaczyński, który uczestniczył w panelu dyskusyjnym „Realizm i wartości w polityce”.

Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że tegoroczna edycja imprezy była wyjątkowa, jeśli chodzi o ilość i jakość przeprowadzonych debaty. – Pod tym względem na przestrzeni ostatnich lat to jest nasz wyjątkowy sukces – powiedział. Wskazał, że w tym roku w Forum wzięło udział niemal 5,2 tys. gości z Polski i zagranicy.

Wśród czołowych tematów tegorocznego Forum Berdychowski wymienił wojnę o metale rzadkie. – Wojna o metale rzadkie i co z tego wynika; czyli potrzeba przebudowy europejskiej polityki klimatycznej i bezpieczeństwa energetycznego, potrzeba, która, zwłaszcza po wybuchu wojny w Ukrainie, jest koniecznością – powiedział.

Berdychowski dodał, że jesteśmy dziś świadkami braku zmian w doktrynie, którą ogłoszoną 14 lipca 2021. – Trudno w to uwierzyć. Europa płaci kilka razy więcej za gaz, płaci ogromne pieniądze za dostęp do metali rzadkich, w tym do litu, i w doktrynie dotyczącej polityki bezpieczeństwa energetycznego nic się nie zmienia. W tym zakresie europejska polityka musi ulec zmianie, musi wyciągnąć wnioski z tego co się wydarzyło w Ukrainie – mówił.

Przewodniczący wskazał, że podczas Forum dużo miejsca poświęcono też przebudowie architektury europejskiego bezpieczeństw. – Po inwazji rosyjskiej na Ukrainę żaden europejski kraj nie ma złudzeń co do tego, że wydatki zbrojeniowe są konieczne – mówił.

Berdychowski podkreślił, że podczas Forum bardzo mocno zaznaczona była też sprawa ukraińska. – Zrobiliśmy wszystko, aby w ciągu tych trzech dni problemy naszych ukraińskich partnerów zostały mocno pokazane. To ważna sprawa dla całej Europy – powiedział.

W ramach Forum zostały wręczone nagrody. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski otrzymał tytuł „Człowieka roku”, a premier Czech Petr Fiala odebrał nagrodę specjalną.

 

Patronat medialny „Forum Polskiej Gospodarki”

Poprzedni artykułUE myśli nad nowych haraczem
Następny artykułCzy Greta Thunberg będzie marznąć z nami?