fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaArchiwumForum Ekonomiczne: Europejska polityka musi ulec zmianie

Forum Ekonomiczne: Europejska polityka musi ulec zmianie

Ponad 300 wydarzeń – przede wszystkim debat z udziałem polityków, przedstawicieli biznesu oraz kultury i nauki – w których wzięło udział niemal 5,2 tys. gości – tak w liczbach wyglądało XXI Forum Ekonomiczne, które po raz trzeci odbyło się w Karpaczu.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego było „Europa w obliczu nowych wyzwań”. W trzydniowym sympozjum wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy Piotr Gliński i Henryk Kowalczyk, a także szefowie resortów m.in.: zdrowia Adam Niedzielski, finansów Magdalena Rzeczkowska, rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, infrastruktury Andrzej Adamczyk czy edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Do Karpacza przyjechali też m.in. premier Czech Petr Fiala b. prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarovic, minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoła Solski czy deputowana Rady Najwyższej Ukrainy Kira Rudyk. W Forum Ekonomicznym wziął udział również prezes PiS Jarosław Kaczyński, który uczestniczył w panelu dyskusyjnym „Realizm i wartości w polityce”.

Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że tegoroczna edycja imprezy była wyjątkowa, jeśli chodzi o ilość i jakość przeprowadzonych debaty. – Pod tym względem na przestrzeni ostatnich lat to jest nasz wyjątkowy sukces – powiedział. Wskazał, że w tym roku w Forum wzięło udział niemal 5,2 tys. gości z Polski i zagranicy.

Wśród czołowych tematów tegorocznego Forum Berdychowski wymienił wojnę o metale rzadkie. – Wojna o metale rzadkie i co z tego wynika; czyli potrzeba przebudowy europejskiej polityki klimatycznej i bezpieczeństwa energetycznego, potrzeba, która, zwłaszcza po wybuchu wojny w Ukrainie, jest koniecznością – powiedział.

Berdychowski dodał, że jesteśmy dziś świadkami braku zmian w doktrynie, którą ogłoszoną 14 lipca 2021. – Trudno w to uwierzyć. Europa płaci kilka razy więcej za gaz, płaci ogromne pieniądze za dostęp do metali rzadkich, w tym do litu, i w doktrynie dotyczącej polityki bezpieczeństwa energetycznego nic się nie zmienia. W tym zakresie europejska polityka musi ulec zmianie, musi wyciągnąć wnioski z tego co się wydarzyło w Ukrainie – mówił.

Przewodniczący wskazał, że podczas Forum dużo miejsca poświęcono też przebudowie architektury europejskiego bezpieczeństw. – Po inwazji rosyjskiej na Ukrainę żaden europejski kraj nie ma złudzeń co do tego, że wydatki zbrojeniowe są konieczne – mówił.

Berdychowski podkreślił, że podczas Forum bardzo mocno zaznaczona była też sprawa ukraińska. – Zrobiliśmy wszystko, aby w ciągu tych trzech dni problemy naszych ukraińskich partnerów zostały mocno pokazane. To ważna sprawa dla całej Europy – powiedział.

W ramach Forum zostały wręczone nagrody. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski otrzymał tytuł „Człowieka roku”, a premier Czech Petr Fiala odebrał nagrodę specjalną.

 

Patronat medialny „Forum Polskiej Gospodarki”

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA