Nasza dynamika aktywności gospodarczej jest wysoka, ponieważ z pandemii wyszliśmy w dobrym stanie, a fundamentalne zjawiska, jakie zaszły w naszej gospodarce, podtrzymują jej wzrost – stwierdził podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu główny ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Dobrowolski.

Fot. PAP/Tomasz Wiktor

Paweł Dobrowolski był jednym z uczestników panelu „Skuteczność funduszy zdefiniowanej daty w różnych fazach cyklu koniunkturalnego”. Jego zdaniem pod względem gospodarczym w Europie obecnie ważne są dwa zjawiska. Jedno z nich dotyczy tego, co zdarzy się na naszym kontynencie w skali kilku kwartałów, może lat, a drugie, krótkoterminowe, związane jest z tym, co się będzie działo na rynku energii w ciągu najbliższych kilku miesięcy, zwłaszcza w styczniu. – Różne kraje są w różnym stopniu zabezpieczone przed nadchodzącą zimą. Polska jest w o tyle dobrej sytuacji, że mamy niewielkie, ale pełne magazyny, mamy własne wydobycie, a także mamy możliwość zabezpieczenia dostaw gazu z innych źródeł, bo mamy gazoport oraz wkrótce będziemy mieli Baltic Pipe – stwierdził główny ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Dobrowolski.

Dodał, że w gorszej sytuacji są Niemcy, które są największym konsumentem gazu używanego do produkcji elektryczności, a jednocześnie nie dysponują ani jednym gazoportem, a więc ich możliwości pozyskiwania gazu z innych kierunków niż Rosja są ograniczone. Wskazał, że nawet w przypadku tak zamożnego i sprawnego państwa, jakim są nasi zachodni sąsiedzi, zbudowanie gazoportu jest procesem, który zajmie co najmniej kilka kwartałów. I to nawet jeśli w grę będzie wchodził terminal do odbioru gazu płynnego zbudowany na statku.

– Oprócz Niemiec należy się martwić o kraje, które są blisko Rosji i nie mają dostępu do morza: Słowacja, Węgry, Czechy. W przypadku Słowacji Polska ostatnio otworzyła połączenie gazowe i to trochę zmniejsza problem. Ale generalnie i tak najwięcej zależy od tego, czy tegoroczna zima będzie ostra – dodał główny ekonomista PFR.

Dobrowolski zwrócił też uwagę, że najmniej powodów do obaw powinny mieć gospodarstwa domowe, których ewentualne wyłączenia nie dotkną, bo jeśli dojdzie do wstrzymania dostaw gazu, to do zakładów przemysłowych, które wykorzystują gaz do produkcji. Tyle że te najbardziej gazochłonne firmy już ograniczają lub wstrzymują produkcję ze względu na wysokie ceny gazu. Poza tym już obecnie ceny gazu spadają.

– Ceny gazu były wysokie ze względu na panikę, jaka wybuchła wśród przemysłów, które wykorzystują gaz, ale jednak mechanizmy rynkowe działają. W efekcie ceny gazu spadają. Najlepszym dowodem jest fakt, że Rosja właśnie ogłosiła, że zamyka Nord Stream 1, a tymczasem ceny gazu spadły, a więc zdarzyło się coś, co było niewyobrażalne jeszcze dwa miesiące temu – stwierdził Paweł Dobrowolski.

Paneliści dyskutowali o spowolnieniu PKB, które bardzo mocno zależy od sytuacji na rynku gazowym. – W przypadku Polski nasza dynamika aktywności gospodarczej jest wysoka, ponieważ z pandemii COVID wyszliśmy w dobrym stanie, a fundamentalne zjawiska, jakie zaszły w naszej gospodarce, podtrzymują jej wzrost. W czasie pandemii doszło do niespotykanego zjawiska, bo stopa zatrudnienia nie tylko osiągnęła rekordowy poziom, ale także przebiła średnią europejską. A im więcej ludzi pracuje, tym wyższy poziom aktywności gospodarczej i tym wyższe PKB. Poza tym co miesiąc kolejne dziesiątki tysięcy uchodźców z Ukrainy znajdują pracę. Wcześniej były obawy, co będzie z uchodźcami, jak oni się u nas odnajdą. Tymczasem rynek pracy okazał się na tyle chłonny, że oni znajdują pracę, co zwiększa aktywność naszych firm. W efekcie po covidzie wchodzimy w okres kryzysu gospodarczej w relatywnie dobrym stanie – ocenił główny ekonomista PFR.

 

Patronat medialny „Forum Polskiej Gospodarki”

Poprzedni artykułCeny energii stają się coraz poważniejszą barierą w rozwoju firm
Następny artykułUnijne metody rodem z ZSRR