Wojna na Ukrainie jest punktem, o którym nie można powiedzieć, że coś jest już przesądzone, jest jednak poczucie, że powstanie jakiś nowy ład geopolityczny – mówił w Karpaczu podczas Forum Ekonomicznego wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Fot. PAP/Tomasz Wiktor

Szef resortu kultury wziął m.in. udział w panelu dyskusyjnym „Koniec świata, jaki znaliśmy. Przywództwo ponad granicami. Polska, Trójmorze, Europa”.

Gliński zaznaczył, że kilkakrotnie był w czasie wojny na Ukrainie. – Wojna na Ukrainie jest punktem odniesienia dla każdej analizy dotyczącej też nowych formatów politycznych i nowego formatu przywództwa w Europie. Ta wojna jest punktem, o którym nie można powiedzieć, że coś jest już przesądzone. Jest w tej chwili starcie potężnych sił i nie wiadomo, co z tego się wyłoni. Ale zgodzimy się, że jest poczucie tego, że powstanie jakiś nowy ład geopolityczny. Mama nadzieje też, że powstanie nowa Europa – przyznał.

Wicepremier zaznaczył, że trwa dyskusja o tym, że Europa musi szukać swojej nowej formuły i tożsamości. Jego zdaniem ta nowa formuła musi się odwoływać do korzeni europejskich, bo inaczej nie ma żadnego sensu mówienie o reformowaniu czegoś, ponieważ ponownie będziemy mieli do czynienia z nieudaną utopią.

Gliński, mówiąc o osobistych doświadczeniach z ostatnich miesięcy, opowiedział o sytuacji ze Lwowa, gdzie szedł w kondukcie pogrzebowym ukraińskiego żołnierza obok jego rodziny. – To było bardzo silne doświadczenie osobiste, chyba najsilniejsze w ciągu siedmiu lat moje działalności politycznej – stwierdził. Podkreślił, że wojna na Ukrainie wprowadziła szereg istotnych czynników zmiany geopolitycznej. – To też nowa szans budowy relacji Polski z Ukrainą; to jest wielka szansa, którą otrzymały oba narody – podkreślił.

Według wicepremiera, wojna za naszą wschodnią granicą pokazała też światu, czym faktycznie jest Rosja. – Pokazała też, że czynnikiem zmiany jest gotowość narodu do obrony, a to nie jest jasne, że wszystkie narody europejskie są zdolne do obrony. Pierwszorzędną kwestią dla przetrwania wspólnot politycznych, czego dowodzi wojna na Ukrainie, jest gotowość do poświęcenia swojego życia za ojczyznę – mówił wicepremier.

Dodał, że wyraźnie widać różnicę w podejściu do wojny na Ukrainie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i w krajach Europy Zachodniej. – To potwierdza, że nowe przywództwo europejskie musi być podjęte na wschodzie Europy – podsumował.

 

Patronat medialny „Forum Polskiej Gospodarki”

Poprzedni artykułOPEC+ zmniejsza wydobycie ropy naftowej, by podbić ceny
Następny artykułCeny gazu i CO2 likwidują także produkcję stali