fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumForum Ekonomiczne: Wicepremier Kowalczyk apeluje o budowę korytarzy wywozu zboża z Ukrainy

Forum Ekonomiczne: Wicepremier Kowalczyk apeluje o budowę korytarzy wywozu zboża z Ukrainy

Trzeba budować alternatywne wobec rosyjskich korytarze wywozu zboża z Ukrainy – uważa wicepremier Henryk Kowalczyk. Minister rolnictwa uczestniczył podczas tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego w Karpaczu w panelu dotczącym bezpieczeństwa żywnościowego w związku z wojną na Ukrainie.

Henryk Kowalczyk podkreślił, że Polska w tej chwili czyni ogromne starania, aby rozwiązać problemy logistyczne w związku z przewozem ukraińskiego zboża. Wicepremier poinformował, że do tej pory przez polskie przejścia graniczne przeszło ponad 1 mln ton zbóż z Ukrainy. – Ale to nie jest ilość, która by satysfakcjonowała wszystkich. Obecny eksport ukraińskiego zboża przez Polskę i Rumunię jest daleko niewystarczający. W tym momencie Polska nie jest w stanie szybko udrożnić takiego transportu – zaznaczył.

Kowalczyk nie ukrywał, że jest zaniepokojony postawą państw zachodnich w kwestii tworzenia korytarzy solidarnościowych, jakimi miałoby być transportowane ukraińskie zboże. Zwrócił uwagę, że jak na razie skończyło się na deklaracjach, ponieważ pomoc techniczna do państw graniczących z Ukrainą wciąż nie trafiła, chociażby na budowanie magazynów. Według polskiego ministra rolnictwa taka postawa to „lekceważenie problemu głodu” i ewentualnej fali migracji z tym związanej.

– Jestem pełen niepokoju, jeśli chodzi o kwestię głodu – zaznaczył minister. Dodał, że konflikt na Ukrainie cały czas trwa, co będzie hamowało zimowe zasiewy w tym państwie. – Dochodzi do tego susza, mniejsze plony na południu Europy, problemy ze zbożem w Indiach – wymieniał.

Dlatego należy budować alternatywne, niezależne od Rosji (Morza Czarnego) trasy transportu zboża z Ukrainy. – Nie wiadomo, jak Rosja zachowa się w najbliższej przyszłości. Ona jest nieprzewidywalna – zauważył Kowalczyk.

Podobnie stwierdziła Vladislava Magaletska, była szefowa Państwowej Służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów. – Powinniśmy mieć plan B, jakąś alternatywę do Morza Czarnego – zaznaczyła.

Podkreśliła, że należy rozwijać współprace międzynarodową i mieć możliwość eksportu ukraińskiego zboża także przez Bałtyk. Przyznała, że jest to znacznie kosztowniejsze dla Ukrainy niż przewóz zboża przez Morze Czarne, ale lepiej jest mieć jakikolwiek dostęp do portu. Magaletska zwróciła uwagę, że w listopadzie ma nastąpić aktualizacja dotychczasowej umowy zbożowej podpisanej przez przedstawicieli Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ.

Dodała, że temu procesowi towarzyszyć będzie na pewno ożywiona dyskusja na łonie ONZ. – Negocjacje w tej sprawie za całą pewnością będą trudne – podkreśliła.

Patronat medialny „Forum Polskiej Gospodarki”

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA