fbpx
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaBiznesFORUM ROZWOJU: Skąd kapitał dla małych i średnich firm?

FORUM ROZWOJU: Skąd kapitał dla małych i średnich firm?

Skąd startupy mają wziąć pieniądze na rozpoczęcie działalności i rozwój? Jak polski system podatkowy wpływa na funkcjonowanie małych i średnich firm? Jak sprawić, by przetrwał on turbulencje, które wstrząsają nim od dwóch lat?

Nad tymi wszystkimi zagadnieniami zastanawiali się uczestnicy debaty „Nowoczesne instrumenty finansowe szansą na większy dostęp do kapitału i rozwój sektora MŚP”  podczas FORUM ROZWOJU, kolejnego wydarzenia zorganizowanego przez redakcję „Forum Polskiej Gospodarki” w ramach cyklu „Gospodarka – inwestycje – innowacje. Wyzwania dla Polski na najbliższą dekadę”.

W debacie wzięli udział:

  • Andrzej Gawron – poseł na Sejm RP, przewodniczący Sejmowej Podkomisji Stałej ds. Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Rozwoju Rzemiosła
  • Konrad Raczkowski – były wiceminister finansów, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW
  • Łukasz Kozłowski – główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
  • Piotr Kędra – dyrektor inwestycyjny PFR Ventures

Dyskusję moderował Krzysztof Budka, redaktor naczelny „Forum Polskiej Gospodarki”

Uczestnicy panelu dyskusyjnego już na jego początku doszli do wniosku, że zanim odpowie się na pytanie postawione w temacie debaty, należy jeszcze raz zdiagnozować sytuację mikro-, małych i średnich firm – jeśli chodzi o realne możliwości dostępu do kapitału na rozwój.

Zdaniem posła Andrzeja Gawrona, szczególny problem z dostępem do kapitału mają małe firmy i mikroprzedsiębiorstwa innowacyjne, gdzie decyzja o ich finansowaniu wiąże się z podwyższonym ryzykiem. Drugim elementem, wiążącym ręce przedsiębiorcom, jest niestabilność systemu gospodarczego, który powinien być oparty o jasne reguły prawne i podatkowe. Przepisy regulujące tzw. Polski Ład oraz dostęp do kapitału powinny być jak najprostsze.

W opinii prof. Konrada Raczkowskiego, w Polsce dostęp do kapitału dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw jest mocno reglamentowany – firmy mają ogromny problem ze sfinansowaniem swojego rozwoju szczególnie w sytuacji, gdy ich właściciele nie chcą stracić nad nimi kontroli właścicielskiej.

Uporządkować system podatkowy

– Bardzo ważne jest, by stworzyć takie mechanizmy, by można było łatwiej sfinansować działalność startupowych firm – powiedział prof. Raczkowski. Szukający kapitału powinni mieć szybką ścieżkę dostępu do niego. Niestety, polski system podatkowy w obecnym kształcie nie zachęca przedsiębiorców do rozpoczynania, a potem systematycznego rozwijania swojej działalności – jest skomplikowany i na dodatek został wdrożony w złym momencie, bo zmiany są wdrażane przy wysokiej inflacji i wyjątkowej słabości złotego.

Piotr Kędra z PFR Ventures zauważył, że zarówno na świecie, jak i w Polsce, pojawiły się nowe formy inwestowania, z których przedsiębiorcy mogą korzystać. Umożliwiają one inwestowanie w firmy znajdujące się na wczesnym etapie rozwoju.

PFR Ventures chce i wspiera realnie przedsiębiorstwa dobrze rokujące, przede wszystkim firmy innowacyjne, dysponujące naprawdę interesującym pomysłem na rozwinięcie działalności, ale nie tylko na rynku lokalnym, ale także na skalę międzynarodową. Finansowanie takich firm może z powodzeniem odbywać się w modelu wykorzystania kapitału mieszanego – państwowego i prywatnego.

– Fundusze typu venture capital chętniej wspierają takie firmy, gdy dostrzegają ambicje ich właścicieli rozwinięcia ich właśnie na skalę międzynarodową – podkreślił Piotr Kędra.

Skąd jeszcze wziąć kapitał?

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, przypomniał, że podstawowymi sposobami sfinansowania działalności małych i średnich firm pozostają kredyt i leasing. Paleta środków inwestycyjnych rośnie dopiero wraz z wielkością przedsiębiorstwa.

– Warto jednak zastanowić się, jak udrożnić w większym stopniu dostęp do finansowania dla MŚP z banków – postulował Łukasz Kozłowski. Jego zdaniem można rozważyć, w jaki sposób te firmy mogłyby korzystać z rynku dłużnego i w większym stopniu – z giełdowego. Tu z mądrym wsparciem w postaci adekwatnych ulg podatkowych mogłoby wejść państwo.

Ważne jest też, żeby przy wspieraniu firm brać pod uwagę nie tylko cykle koniunkturalne, ale także nadzwyczajne wydarzenia, typu pandemie, stany wojny  i inne kryzysy.

– Wspieraliśmy też naturalne tendencje, na przykład w pandemii część przedsiębiorców wykorzystała ten czas do rozwinięcia usług sprzedaży online – powiedział Piotr Kędra. Oczywiście w swoich działaniach PFR Ventures bierze też konieczność systemowego wspierania przedsiębiorców. Fundusz sprawuje pieczę nad ponad 40 projektami rozwoju najbardziej obiecujących projektów startupowych.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA