fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesFORUM ROZWOJU: Skąd kapitał dla małych i średnich firm?

FORUM ROZWOJU: Skąd kapitał dla małych i średnich firm?

Skąd startupy mają wziąć pieniądze na rozpoczęcie działalności i rozwój? Jak polski system podatkowy wpływa na funkcjonowanie małych i średnich firm? Jak sprawić, by przetrwał on turbulencje, które wstrząsają nim od dwóch lat?

Nad tymi wszystkimi zagadnieniami zastanawiali się uczestnicy debaty „Nowoczesne instrumenty finansowe szansą na większy dostęp do kapitału i rozwój sektora MŚP”  podczas FORUM ROZWOJU, kolejnego wydarzenia zorganizowanego przez redakcję „Forum Polskiej Gospodarki” w ramach cyklu „Gospodarka – inwestycje – innowacje. Wyzwania dla Polski na najbliższą dekadę”.

W debacie wzięli udział:

  • Andrzej Gawron – poseł na Sejm RP, przewodniczący Sejmowej Podkomisji Stałej ds. Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Rozwoju Rzemiosła
  • Konrad Raczkowski – były wiceminister finansów, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW
  • Łukasz Kozłowski – główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
  • Piotr Kędra – dyrektor inwestycyjny PFR Ventures

Dyskusję moderował Krzysztof Budka, redaktor naczelny „Forum Polskiej Gospodarki”

Uczestnicy panelu dyskusyjnego już na jego początku doszli do wniosku, że zanim odpowie się na pytanie postawione w temacie debaty, należy jeszcze raz zdiagnozować sytuację mikro-, małych i średnich firm – jeśli chodzi o realne możliwości dostępu do kapitału na rozwój.

Zdaniem posła Andrzeja Gawrona, szczególny problem z dostępem do kapitału mają małe firmy i mikroprzedsiębiorstwa innowacyjne, gdzie decyzja o ich finansowaniu wiąże się z podwyższonym ryzykiem. Drugim elementem, wiążącym ręce przedsiębiorcom, jest niestabilność systemu gospodarczego, który powinien być oparty o jasne reguły prawne i podatkowe. Przepisy regulujące tzw. Polski Ład oraz dostęp do kapitału powinny być jak najprostsze.

W opinii prof. Konrada Raczkowskiego, w Polsce dostęp do kapitału dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw jest mocno reglamentowany – firmy mają ogromny problem ze sfinansowaniem swojego rozwoju szczególnie w sytuacji, gdy ich właściciele nie chcą stracić nad nimi kontroli właścicielskiej.

Uporządkować system podatkowy

– Bardzo ważne jest, by stworzyć takie mechanizmy, by można było łatwiej sfinansować działalność startupowych firm – powiedział prof. Raczkowski. Szukający kapitału powinni mieć szybką ścieżkę dostępu do niego. Niestety, polski system podatkowy w obecnym kształcie nie zachęca przedsiębiorców do rozpoczynania, a potem systematycznego rozwijania swojej działalności – jest skomplikowany i na dodatek został wdrożony w złym momencie, bo zmiany są wdrażane przy wysokiej inflacji i wyjątkowej słabości złotego.

Piotr Kędra z PFR Ventures zauważył, że zarówno na świecie, jak i w Polsce, pojawiły się nowe formy inwestowania, z których przedsiębiorcy mogą korzystać. Umożliwiają one inwestowanie w firmy znajdujące się na wczesnym etapie rozwoju.

PFR Ventures chce i wspiera realnie przedsiębiorstwa dobrze rokujące, przede wszystkim firmy innowacyjne, dysponujące naprawdę interesującym pomysłem na rozwinięcie działalności, ale nie tylko na rynku lokalnym, ale także na skalę międzynarodową. Finansowanie takich firm może z powodzeniem odbywać się w modelu wykorzystania kapitału mieszanego – państwowego i prywatnego.

– Fundusze typu venture capital chętniej wspierają takie firmy, gdy dostrzegają ambicje ich właścicieli rozwinięcia ich właśnie na skalę międzynarodową – podkreślił Piotr Kędra.

Skąd jeszcze wziąć kapitał?

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, przypomniał, że podstawowymi sposobami sfinansowania działalności małych i średnich firm pozostają kredyt i leasing. Paleta środków inwestycyjnych rośnie dopiero wraz z wielkością przedsiębiorstwa.

– Warto jednak zastanowić się, jak udrożnić w większym stopniu dostęp do finansowania dla MŚP z banków – postulował Łukasz Kozłowski. Jego zdaniem można rozważyć, w jaki sposób te firmy mogłyby korzystać z rynku dłużnego i w większym stopniu – z giełdowego. Tu z mądrym wsparciem w postaci adekwatnych ulg podatkowych mogłoby wejść państwo.

Ważne jest też, żeby przy wspieraniu firm brać pod uwagę nie tylko cykle koniunkturalne, ale także nadzwyczajne wydarzenia, typu pandemie, stany wojny  i inne kryzysy.

– Wspieraliśmy też naturalne tendencje, na przykład w pandemii część przedsiębiorców wykorzystała ten czas do rozwinięcia usług sprzedaży online – powiedział Piotr Kędra. Oczywiście w swoich działaniach PFR Ventures bierze też konieczność systemowego wspierania przedsiębiorców. Fundusz sprawuje pieczę nad ponad 40 projektami rozwoju najbardziej obiecujących projektów startupowych.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.
3 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA

Wojna o klimat dopiero się zaczyna

Do opinii publicznej z trudem przebijają się głosy ze świata nauki, że kryzys klimatyczny to humbug. Prawda jest taka, że zmiany na Ziemi mają charakter cykliczny, a człowiek jest odpowiedzialny za nie w nikłym stopniu. Upolityczniany katastrofizm klimatyczny i ekohisteria, choć sprzyjają budowaniu nowych gałęzi biznesu, mogą stać się autostradą do całkowitej ruiny gospodarek.
8 MIN CZYTANIA