fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeForum Wizja Rozwoju: Polska musi być obecna w procesie cyfryzacji

Forum Wizja Rozwoju: Polska musi być obecna w procesie cyfryzacji

Cyfryzacja i robotyzacja postępują, Polska musi być obecna w tym procesie. Istotna jest również kwestia suwerenności cyfrowej - mówili uczestnicy panelu "Wizja rozwoju e-gospodarki" podczas IV edycji kongresu Forum Wizja Rozwoju.

Dyrektor generalny spółki Robotyzacja Polska Radosław Grabowski ocenił, że robotyzacja jest koniecznością. – Dzisiaj firmy, które nie były zainteresowane wdrażaniem tych rozwiązań, muszą je szybko u siebie stosować, żeby w ogóle przetrwać na rynku – powiedział.

Jego zdaniem automatyzacja jest warunkiem koniecznym dla niektórych firm, a brak jego spełnienia może przełożyć się na brak możliwości uczestnictwa w międzynarodowej wymianie handlowej.

Obecny podczas panelu konsultant polityczny, socjolog prof. Andrzej Zybertowicz ocenił, że najbardziej niebezpieczną ideologią jest tzw. technoentuzjazm, który polega na bezrefleksyjnym wdrażaniu wszelkich innowacji technologicznych. – W wielu konkretnych przypadkach przedsiębiorcy powinni wchodzić w procesy takie jak automatyzacja, ale nie obsesyjnie, nie bezkrytycznie – podkreślił. – W każdym przypadku powinni robić to w kontakcie z ludźmi, którzy będą obsługiwali te automatyczne urządzenia – dodał.

Krzysztof Szubert, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej, Pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021, i prezes zarządu NCBR Investment Fund ASI S.A. powiedział, że podziela poglądy obu stron sporu o cyfryzację. – Cyfryzacja jednak postępuje, musimy być w tym procesie, bo będziemy łapali zapóźnienia – ocenił. – To, jak wdrażamy konkretne rozwiązania, to inna sprawa. Kierunki są od lat wyznaczone, wyznaczają je gremia europejskie i gremia światowe, na przykład UE, która ogłosiła cyfrową dekadę, w ramach której przeznaczy dużo środków na cyfryzację – wyjaśnił.

Pytany o to, jakie kierunki w ramach rozwoju cyfryzacji zamierza w kolejnych latach obrać Polska, Szubert powiedział, iż będą to „komputery i przetwarzanie dużej ilości danych, komputery kwantowe, technologie kwantowe, również obszar kompetencji związany z nowymi zawodami”.

Jego zdaniem w przyszłości mogą zniknąć wszystkie zawody, które da się zautomatyzować, również te z obszaru medycyny czy prawa. – Cyfryzacja dotyka z tyłu procesy również w rolnictwie, np. nowoczesne przetwórstwo – zaznaczył.

Jak wskazał, jeśli Polska chce być w obszarze cyfryzacji liderem, musi pokazywać kierunki rozwoju w ramach takich inicjatyw, jak Trójmorze czy V4. Prof. Zybertowicz w tym kontekście dodał, że kwestia wytyczania kierunków rozwoju jest związana z tematem suwerenności cyfrowej, który ogniskuje się wokół tego, kto wyznacza standardy, za którymi podążają inne państwa.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA