fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeForum Wizja Rozwoju: Polska musi być obecna w procesie cyfryzacji

Forum Wizja Rozwoju: Polska musi być obecna w procesie cyfryzacji

Cyfryzacja i robotyzacja postępują, Polska musi być obecna w tym procesie. Istotna jest również kwestia suwerenności cyfrowej - mówili uczestnicy panelu "Wizja rozwoju e-gospodarki" podczas IV edycji kongresu Forum Wizja Rozwoju.

Dyrektor generalny spółki Robotyzacja Polska Radosław Grabowski ocenił, że robotyzacja jest koniecznością. – Dzisiaj firmy, które nie były zainteresowane wdrażaniem tych rozwiązań, muszą je szybko u siebie stosować, żeby w ogóle przetrwać na rynku – powiedział.

Jego zdaniem automatyzacja jest warunkiem koniecznym dla niektórych firm, a brak jego spełnienia może przełożyć się na brak możliwości uczestnictwa w międzynarodowej wymianie handlowej.

Obecny podczas panelu konsultant polityczny, socjolog prof. Andrzej Zybertowicz ocenił, że najbardziej niebezpieczną ideologią jest tzw. technoentuzjazm, który polega na bezrefleksyjnym wdrażaniu wszelkich innowacji technologicznych. – W wielu konkretnych przypadkach przedsiębiorcy powinni wchodzić w procesy takie jak automatyzacja, ale nie obsesyjnie, nie bezkrytycznie – podkreślił. – W każdym przypadku powinni robić to w kontakcie z ludźmi, którzy będą obsługiwali te automatyczne urządzenia – dodał.

Krzysztof Szubert, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej, Pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021, i prezes zarządu NCBR Investment Fund ASI S.A. powiedział, że podziela poglądy obu stron sporu o cyfryzację. – Cyfryzacja jednak postępuje, musimy być w tym procesie, bo będziemy łapali zapóźnienia – ocenił. – To, jak wdrażamy konkretne rozwiązania, to inna sprawa. Kierunki są od lat wyznaczone, wyznaczają je gremia europejskie i gremia światowe, na przykład UE, która ogłosiła cyfrową dekadę, w ramach której przeznaczy dużo środków na cyfryzację – wyjaśnił.

Pytany o to, jakie kierunki w ramach rozwoju cyfryzacji zamierza w kolejnych latach obrać Polska, Szubert powiedział, iż będą to „komputery i przetwarzanie dużej ilości danych, komputery kwantowe, technologie kwantowe, również obszar kompetencji związany z nowymi zawodami”.

Jego zdaniem w przyszłości mogą zniknąć wszystkie zawody, które da się zautomatyzować, również te z obszaru medycyny czy prawa. – Cyfryzacja dotyka z tyłu procesy również w rolnictwie, np. nowoczesne przetwórstwo – zaznaczył.

Jak wskazał, jeśli Polska chce być w obszarze cyfryzacji liderem, musi pokazywać kierunki rozwoju w ramach takich inicjatyw, jak Trójmorze czy V4. Prof. Zybertowicz w tym kontekście dodał, że kwestia wytyczania kierunków rozwoju jest związana z tematem suwerenności cyfrowej, który ogniskuje się wokół tego, kto wyznacza standardy, za którymi podążają inne państwa.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA