fbpx
wtorek, 10 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesFrancja będzie u siebie wydobywać cenny surowiec

Francja będzie u siebie wydobywać cenny surowiec

We Francji ma powstać pierwsza w tym kraju i jedna z największych w Europie kopalń litu.

Za inwestycją w eksploatację francuskich złóż litu stoi grupa wydobywcza Imerys, która zamierza przeznaczyć miliard euro na pozyskanie złóż znajdujących się w miejscowości Allier.

Decyzja o rozpoczęciu projektu została poprzedzona 18 miesiącami prac geologów. Ich zdaniem zasobność i koncentracja złóż jest „bardzo atrakcyjna”. Specjaliści utrzymują, że w Allier można wydobywać 34 tysiące ton wodorotlenku litu przez ćwierć wieku.

Inwestycja ma stworzyć tysiąc nowych miejsc pracy. Chodzi o osoby zajmujące się pracą zarówno w samej kopalni, jak i obsługujące znajdującą się w jej pobliżu infrastrukturę. Dodatkowo w okolicy powstanie zakład przetwarzający i uzdatniający wydobyty metal.

Minister gospodarki i finansów Brunon Le Maire twierdzi, że dzięki własnemu źródłu litu znacznie spadnie zapotrzebowanie na jego import. Krajowe wydobycie ma zapewnić surowiec niezbędny do produkcji 700 tysięcy baterii do pojazdów elektrycznych rocznie.

Ma to pomóc w realizacji planu prezydenta Emmanuela Macrona zakładającego budowę 2 milionów takich pojazdów w 2030 roku.

Komisja Europejska w 2020 roku uznała lit za „krytyczny surowiec” dla rozwoju Unii Europejskiej. Kilka tygodni temu szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła szacunki, zgodnie z którymi do końca obecnej dekady unijne zapotrzebowanie na lit i metale ziem rzadkich wzrośnie pięciokrotnie.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA