fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesFrancja będzie u siebie wydobywać cenny surowiec

Francja będzie u siebie wydobywać cenny surowiec

We Francji ma powstać pierwsza w tym kraju i jedna z największych w Europie kopalń litu.

Za inwestycją w eksploatację francuskich złóż litu stoi grupa wydobywcza Imerys, która zamierza przeznaczyć miliard euro na pozyskanie złóż znajdujących się w miejscowości Allier.

Decyzja o rozpoczęciu projektu została poprzedzona 18 miesiącami prac geologów. Ich zdaniem zasobność i koncentracja złóż jest „bardzo atrakcyjna”. Specjaliści utrzymują, że w Allier można wydobywać 34 tysiące ton wodorotlenku litu przez ćwierć wieku.

Inwestycja ma stworzyć tysiąc nowych miejsc pracy. Chodzi o osoby zajmujące się pracą zarówno w samej kopalni, jak i obsługujące znajdującą się w jej pobliżu infrastrukturę. Dodatkowo w okolicy powstanie zakład przetwarzający i uzdatniający wydobyty metal.

Minister gospodarki i finansów Brunon Le Maire twierdzi, że dzięki własnemu źródłu litu znacznie spadnie zapotrzebowanie na jego import. Krajowe wydobycie ma zapewnić surowiec niezbędny do produkcji 700 tysięcy baterii do pojazdów elektrycznych rocznie.

Ma to pomóc w realizacji planu prezydenta Emmanuela Macrona zakładającego budowę 2 milionów takich pojazdów w 2030 roku.

Komisja Europejska w 2020 roku uznała lit za „krytyczny surowiec” dla rozwoju Unii Europejskiej. Kilka tygodni temu szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła szacunki, zgodnie z którymi do końca obecnej dekady unijne zapotrzebowanie na lit i metale ziem rzadkich wzrośnie pięciokrotnie.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA